Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Roman öğrencilerden eğitime destek isteği

Giriş Tarihi: 19.2.2013

Üniversite eğitimi alan Roman öğrenciler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkilileriyle görüştü ve sıkıntılarını dile getirdi

Türkiye Roman Hakları Forumu (ROMFO) Koordinasyon Sorumlusu Hacer Foggo, Ankara Roman Gençlik Derneği Başkanı Yücel Tutal ve berberindeki üniversite öğrencileri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı'nı ziyaret etti. Burada üniversitede okuyan Roman öğrencilerin sıkıntılarını yetkililere aktaran Tutal, "Türkiye yaklaşık 4 milyon Roman yaşıyor. Bunların sadece 300-350 kadarı üniversite okuyabiliyor. Bu öğrencilerimizin de hem üniversiteye hazırlanırken hem de okurken büyük desteğe ihtiyacı oluyor. Yetkililerden bu anlamda bazı taleplerimiz oldu" dedi.

SORUNLARI ANLATTILAR

Görüşmelerde Roman çocukların eğitim alanında yaşadığı zorlukların anlatıldığını söyleyen Yücel Tutal, "Roman çocuklar okula devamsızlık, sosyal aktivitelere katılımdaki zorluklar, toplumsal ayrımcılıktan etkilenme, öğrenci öğretmen ilişkilerinde yaşadıkları sorunlar ve devlet kaynaklarına ulaşımda zorluklar gibi çeşitli problemler yaşıyor. Devlet bursundan faydalanamayan Roman öğrencilerin burstan yararlanması ve eğitimlerine devam etmeleri için gerekli koşulların sağlanması Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan faydalanamayan Roman öğrenciler için yurt sorunlarının giderilmesi konusunda çalışma yapılması gibi temel isteklerimizi yetkililere ilettik" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Roman öğrencilerden eğitime destek isteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN