Fotoğrafçı esnafının 'akıllı kart' endişesi

Giriş Tarihi: 20.2.2013

Fotoğrafçılar, çipli kimlik kartları nedeniyle nüfus müdürlüklerinde sorun yaşamaktan korkuyor. Esnaf, Tapu ve pasaportta yaşanan haksız rekabeti nüfusta yaşamak istemiyor

Fotoğrafçı esnafını bu kez de nüfus korkusu sardı. Vatandaşın daha hızlı hizmet almasını sağlamak için geliştirilen çipli kimlik kartlarında kullanılacak fotoğraflara yönelik olarak nüfus müdürlüklerinde özel makineler kullanılacağını duyan esnaf, büyük endişe yaşıyor. Esnaf, "Tapu daireleri ve pasaport müdürlüklerinde karşı çıkışlarımıza rağmen vesikalık çekimi yapılıyor. Böyle bir haksız rekabetle nüfus müdürlüklerinde de karşılaşmak istemiyoruz" diye konuştu.

Esnaf endişeli

Ankara Fotoğrafçılar Odası Başkanı Muammer Köksal, tapu daireleri ve pasaport müdürlerinde uzun süredir vatandaşın vesikalık fotoğraf çekiminin yapıldığını belirterek, esnafın bu nedenle yüzde 40 civarında iş kaybı yaşadığını söyledi. Nüfus müdürlüklerine de çipli kimlik kartları için özel makineler yerleştirileceği yönünde duyumlar aldıklarını belirten Köksal, "İçişleri Bakanlığı'na konuyu ilettiğimizde böyle bir şeyin planlanmadığını ilettiler. Ancak yine de esnafımız endişe içinde" dedi.

Köksal: İş yapamıyoruz
İnternetin giderek yaygınlaşması ve teknolojideki gelişmeler nedeniyle fotoğrafçı esnafının iş yapamaz duruma geldiğini vurgulayan Köksal, şöyle devam etti: "Esnaf, vesikalık fotoğraf çekimleriyle ayakta durmaya çalışıyor. Ancak maalesef tapu daireleri ve pasaport müdürlükleri bu işimizin önemli bir bölümünü elimizden aldı. Benzer bir durumun nüfus müdürlüklerinde de yaşanmasını istemiyoruz. Esnafımız uzun süredir çipli kimlik kartları için fotoğraf çekimi esaslarının belirlenmesini bekliyor. Hüsran yaşamaktan korkuyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fotoğrafçı esnafının 'akıllı kart' endişesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN