Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Irmak bebek yaşama tutundu

Türkiye'de birkaç kez uygulanan operasyonla 30 günlük Irmak bebeğin boynundan kalbine girildi. Kalbin hızlı atmasına neden olan noktanın yakılmasıyla bebek sağlığına kavuştu

Karnındaki bebeğinin ilk kalp atışıyla annelik heyecanı yaşayan Vuslat Parlakbakır, anne karnındayken minik kızının kalbinin normalden hızlı attığını öğrenince yıkıldı. Kalbi hızlı attığı için 35 haftalıkken erken doğumla dünyaya gelen bebek için doktorlar "Ameliyat şart. Yoksa Irmak bebeğin dakikada 280 kez atan kalbi dayanmaz. Irmak 3 ay sonra kalp yetmezliğinden ölür" sözleri üzerine aile çok zor bir karar aldı. Türkiye'de sadece birkaç kez uygulanan riskli bir operasyona alınan bebek, tekrar yaşama tutundu. Konya'da yaşayan Parlakbakır ailesi, yeni doğan bir bebeğin kalbinin ortalama dakikada 140 kez, minik kızının kalbinin ise 280 kez attığını öğrendiğinde büyük üzüntü yaşadı. Irmak dünyaya geldiğinde "Şimdi ne olacak?" diye endişe duyan aile büyük bir umutla Ankara'ya geldi. Henüz bir haftalıkken Irmak bebeğe çok güçlü ilaçlar verilerek, kalp ritmi normale çevrilmeye çalışıldı ancak istenen sonuç elde edilemedi. Hacettepe Üniversitesi Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Karagöz, riskli bir ameliyata karar verdi. Türkiye'de sadece birkaç defa yapılan ameliyat yöntemi kullanıldı. Prof. Dr. Karagöz, Irmak'ın boyun bölümündeki damarları kullanarak anjio yöntemiyle kalbine girdi. Kalpteki ritim problemine neden olan mercimek büyüklüğündeki alan kateterin ucuyla radyofrekans enerji verilerek yakıldı. Operasyon sonrası kalp atış hızı normale dönen Irmak için kalp yetmezliği riski ortadan kalktı.

Doktoruyla buluştu
Operasyonun ardından minik Irmak ile doktoru 2 ay sonra buluştu. Ailesinin gözünden bile sakındığı minik Irmak'la doktoru Ankara'da gerçekleştirilen Çocuk Kalp Hastaları gününde bir araya geldi. Irmak bebeği bu kez muayene değil sevmek için kucağına alan Prof. Karagöz, kollarında uyuyan Irmak'ı öpmeye doyamadı. Karagöz, "Operasyonu yapmasak Irmak kısa sürede hayatını kaybedecekti. Konya'da ultrasonda bebeğin kalp hızını fark eden doktor Irmak'ın hayatını değiştirdi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irmak bebek yaşama tutundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN