En duygusal ziyaret

Giriş Tarihi: 27.2.2013

Anıtkabir inşaatında taş ustası olarak çalışan 80 yaşındaki Cemil Kılıç, 60 yıl sonra Ata'nın huzuruna çıktı. Zaman zaman duygusal anlar yaşayan Cemil Dede gözyaşlarını tutamadı

Ulu Önder Atatürk'ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir'de taş ustası olarak çalışan Cemil Kılıç, 60 yıl sonra Anıtkabir'e geldi. Aslanlı Yol'dan geçerken gözleri dolan 80 yaşındaki Cemil Dede, "Anıtkabir'de kullanılan her taşta alın terim, emeğim var. Anıtın inşaatında 5 yıl taş ustası olarak çalıştım. 60-70 arkadaş buradaki taşları tek tek elimizle oyduk. O zamanlar gençtik gücümüz kuvvetimiz yerindeydi, bir tane fazla taş oymak için eve gitmezdik. Çadırda kalır sabah erkenden iş başı yapardık" dedi.

"BÜYÜK ONUR"
Cemil Kılıç, 60 yıl önce işçi olarak çalıştığı Anıtkabir'i SABAH Ankara ile birlikte gezdi. Gezi sırasında zaman zaman duygusal anlar yaşayan Kılıç, ziyaretçilerden de büyük ilgi gördü. Cemil Dede'nin Anıtkabir'in inşaatında çalıştığını öğrenen ziyaretçiler onunla fotoğraf çektirmek için birbiriyle yarıştı. Eşi Şerife Kılıç ile birlikte Ata'nın huzuruna çıkan Kılıç, "Atatürk'ün mezarında çalışmak benim için çok büyük bir onur. Burada çalıştığım günleri unutamıyorum" diye konuştu.

'MAHŞERİ KALABALIK'
Anıtkabir inşaatında 5 yıl boyunca çalıştığını söyleyen Cemil Dede, "İstiklal kulesi, Hürriyet Kulesi, Mozole yapımında çalıştım. Bugün burada olmak benim için anlatılmaz bir duygu. Buradaki işimiz bittikten sonra Atatürk'ün naaşı İstanbul'dan Ankara'ya getirildi. Bir top arabasıyla getirildiğini hatırlıyorum. Her taraf mahşeri bir kalabalıktı. Burada çalışan bütün işçiler o törende gözyaşlarımızı tutamamıştık" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En duygusal ziyaret
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN