'Bu kentin anlamı bizim için önemli'

Kazakistan Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, Ankara'da görev yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, "Bu kent çocuğumun doğduğu yer" dedi

Kardeş ülke Kazakistan'ın Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, Türkiye'de ve Ankara'da yaşadıklarını SABAH Ankara okuyucularıyla paylaştı. Türkiye'nin en güzel şehirlerinden biri olarak gördüğü Başkent'te bulunmaktan memnuniyet duyduğunu dile getiren Tüymebayev, daha önce İstanbul'da ve Ankara'da görev yaptığını belirtti. Taymebayev, çocuğunun Ankara'da dünyaya geldiğini belirterek, bu şehrin aileleri için büyük önem taşıdığını vurguladı.

"YILDAN YILA GELİŞİYOR"
Ankara'ya büyükelçi olarak atanmadan önce de Başkent'te bulunduğunu açıklayan Canseyit Tüymebayev, "1990'lı yılların başından bu yana Ankara'da çeşitli görevlerde bulundum. Her yıl büyüyen ve güzelleşen Ankara, dünya başkentleri sıralamasında çeşitli ödüller alıyor" dedi. Ankara insanının da kendisi için çok özel olduğunu söyleyen Tüymebayev, "Samimiyetle ve mübalağasız söylüyorum ki Ankara'yı ve Ankara halkını çok seviyorum" diye konuştu.

ATATÜRK'E YAKIŞIR ANITMEZAR
İşten fırsat bulduğu her an kentte geziye çıktığını ve halkla iç içe olduğunu ifade eden Canseyit Tüymebayev, şöyle konuştu: "Çocuklarımdan biri Ankara'da dünyaya geldi. Bu kent oğlumun memleketi. Bu nedenle ailemiz açısından bu şehrin hayatımızda özel bir önemi var. Ankara'da Anıtkabir'i çok beğeniyorum. Anıtkabir Atatürk'e layık bir anıtmezar. Kazakistan'dan gelen devlet büyüklerimiz de burayı ziyaret ediyor, hayran kalıyor."

'ANKARA TAVA EŞSİZ LEZZET'
Ankara Kalesi ve Atatürk Orman Çiftliği'ne sık sık giden büyükelçi, AOÇ'de özel üretilen Ankara Balı'nı çok sevdiğini belirtti. Türk mutfağının zenginliğine dikkat çeken büyükelçi, "Hemen hemen her şehrin kendine has mutfağı var. Bu çok enteresan ve ilgi çekici bir durum. Türkiye'de 20 ili ziyaret ettim. Gaziantep'in baklavası, Adana'nın kebabı, Bursa'nın iskenderi birbirinden çok lezzetli. Ama Ankara Tava ve Çubuk turşusunun lezzetine başka şehirlerde rastlamadım" diye konuştu.

DOSTANE İLİŞKİLER

Ankara ve Astana'nın benzerliklerinden bahseden Canseyit Tüymebayev, "Başkentlerimizin tarihi ana hatlarıyla birbirine çok benziyor. Türkiye Cumhuriyeti ilan edildiğinde başkent İstanbul'dan Ankara'ya taşınmıştı. Benzer şekilde Cumhurbaşkanımızın tarihi kararıyla ülkemizde de başkent 1998 yılında Almatı'dan Astana'ya taşındı" dedi.

HEYKEL JESTİ

Kazak Büyükelçi Tüymebayev, Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla Kazakistan'ın 1. Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in heykelinin Atatürk Bulvarı'nda Gençlik Parkı'nın önüne dikildiğini söyleyerek, bu jestin Kazak halkını ve yönetimini onore ettiğini söyledi. Büyükelçi, Mustafa Kemal Atatürk'ün heykelinin ise Türkiye'nin dışında ilk defa Astana'nın en merkezi ve güzel yerine konulduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bu kentin anlamı bizim için önemli'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN