Toprakla buluşan 100 bin fidan Çankaya'nın köylerine can katacak

Kent ve Tarım Danışma Kurulu, 2012 yılında gerçekleştirilen çalışmaları değerlendirerek, 2013'te hedef büyütme kararı aldı. Toplantıda bu yıl 100 bin fidan daha dikileceği belirtildi.

Giriş Tarihi: 2.3.2013 13:50
Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık tarafından 'Onurlu Tokluk İçin Kır-Kent Kardeşliği' temasıyla ilçenin köylerinde başlatılan çalışmalar, Kent ve Tarım Danışma Kurulu toplantısında aktarıldı. Toplantıda 2012 yılı faaliyetleri anlatılırken, 2013 hedefi de paylaşıldı. Köy muhtarlarından akademisyenlere, Çankaya Kent Konseyi ve ÇAYED üyelerinden ilgili meslek odalarına, İl Tarım Müdürlüğü yetkililerinden belediye başkan yardımcıları ve ilgili birim müdürlerine dek geniş yelpazede katılımcının olduğu Çankaya Kent ve Tarım Danışma Kurulu toplantısının açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Tanık, Avrupa ve Ortadoğu'da katıldığı toplantılarda proje hakkında olumlu izlenimler aldığını ve şimdiden birçok ülkede örnek alınmaya başladığını belirtti.

'Sebzesini Antalya'dan, etini Arjantin'den alan bir başkentin oluşacak ilk krizden çok olumsuz etkileneceğini ve bu süreçte fukaranın ekmeği üzerinden pazarlıklar yürütüleceğinin farkındayız' diyen Başkan Tanık, Kent ve Tarım Projesi'nin hayatiyetine bu noktadan bakılması gerektiğini söyledi. Tanık, 'Çalışmanın başarıya ulaşmasıyla köylerde yaratılan istihdam ile kente göçün de önüne geçilerek, Türkiye'nin kanayan yaralarından birine de parmak basmış olacağız. Çalışmaya başladığımız dönemde bu projenin gücüne inanarak, bizlere destek veren akademisyen dostlarımıza ve köyünün gücünü ortaya koymak için projeye dört elle sarılan başta muhtarlarımız olmak üzere tüm köylülerimize teşekkür ediyorum' dedi.

Projenin olumlu sonuçlarını ilk yıldan itibaren izlediklerini belirten davetliler ise keçi, kedi, tavşan gibi Ankara'nın simgesi olan canlılar ve bölgeye özgü armut ve ahlatla birlikte çok sayıda endemik bitkinin tanıtımı yapılarak köylerin tarım, turizm ve doğa sporları merkezine dönüştürülebileceğini söylediler.

Bala'dan ayrılıp Çankaya'ya bağlanan köylerde başlayan 'Onurlu Tokluk İçin Kır-Kent Kardeşliği' çalışmalarında ilk etapta kooperatifleşme ve ağaçlandırma başlatılarak üretici köylülerin ortak bir üretim kooperatifi çatısı altında birleşmesi sağlanırken, ilk fidanlar da köy yolları ile buluştu. İlk yıl dikilen 11 bin fidanla köylerin çehresi değişirken, 2012'de 22 bin fidan toprakla buluştu ve yıl boyu bakımları yapıldı. Bu yıl ise 100 bin fidan daha dikilerek köy girişinden mezarlıklara, okul bahçelerinden köy korularına, piknik alanlarına dek bozkırın ortasında yemyeşil bir alan oluşturulacak.

DOĞA SPORLARI İLE YENİ BİR TURİZM MEKANI

, köylülerin ürünleri için satış noktalarından kahvaltı salonlarına dek çok sayıda istihdam sağlayıcı işlerin yapılacağı bir proje geliştirerek, tarımsal kalkınmanın hedeflendiği köylerde ayrıca Başkent'e yaraşır yeni bir turizm bölgesi kazandırmayı da amaçlayan Doğa Sporları Projesi ile bölgeye dikkat çekmeyi planlıyor. Bugüne dek 33 doğa yürüyüşü parkuru düzenlenerek köy girişinden itibaren 17 yön tabelası yerleştirilen bölgede, 2012 yılı içerisinde 98 yamaç paraşütü uçuşu gerçekleştirildi.

Dağ bisikleti ve arazi gezinti araçları kiralama olanağı da sağlanan köyler, tam tekmil turizm sezonunu açmaya hazır hale getirildi. Üretici kadınların gıda hijyeni eğitimi ile başlayan çalışmalarda köylülere ağaç budamadan aşılamaya, ilk yardımdan etkili iletişim eğitimine, yerel rehberlikten arama kurtarma eğitimine dek pek çok alanda seminer programları düzenlendi.

Eğitim merkezine dönüştürülen Karahasanlı Köy Konağı'nda ayrıca bir köy mutfağı ve köy kahvaltı salonu oluşturularak, üretimler de desteklenmeye başlandı. Eğitimlerin ardından ortaya çıkan erişte, peynir, konserve, tarhana, turşu, pekmez, reçel ve marmelat gibi doğal ürünler ise köylerde doğrudan satılırken, bir kısmı da doğal ürünler pazarı kurulan Ayrancı'da satışa çıkarıldı.

Çankaya Belediyesi, Ziraat Fakültesi öğrencilerinden ilköğretim çağındaki çocuklara, yabancı misyondan Başkentli kadınlara pek çok insanı ücretsiz turlar düzenleyerek köy yaşamı ile buluşturacak. Sebze ekimi, ağaç dikimi, meyve toplama, doğal yoğurt yapımı, doğa yürüyüşü, reçel ve marmelat yapımı gibi temalarla düzenlenecek turlara katılanlar köylülerle ortaklaşa üretimin keyfini yaşarken, Başkent'in hemen yanında bozulmamış bir doğa parçasında bir gün geçirmenin tadını çıkaracaklar.

'ÇANKAYA BELEDİYESİ BİZE CAN SİMİDİ OLDU'

Toplantıda köylü ve kooperatif üyeleri adına söz alan muhtarlar, Bala'dan ayrılıp Çankaya'ya bağlandıklarında duydukları endişeyi anlatarak, 'Biz o dönem Çankaya denizinde boğulacağımızı sanırken, belediye bize can simidi oldu. Açılan yeni yollarla, temizlenen viranelerle, kooperatifimizin geldiği nokta ile bölgedeki kalkınmayı gören, yaşayan bizleriz. Bu projenin içinde Başkanımızla olmaktan mutluyuz' dediler.

Çalışmaların ekonomiye katkı sağlamaya başlamasıyla yüzlerin güldüğünü belirten muhtarlar, arıcılık, küçük ve büyükbaş hayvancılık, seracılık, tavukçuluk, yem bitkiciliği ve bunların devamında geliştirilecek orta ve uzun vadeli projelerin gerçekleşmesi için bulunacak kaynağın müjdesini beklediklerini ifade ettiler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Toprakla buluşan 100 bin fidan Çankaya'nın köylerine can katacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN