Hem muhtar hem terzi

Yenimahalle'ye bağlı Emniyet Mahallesi'nin 25 yıldır muhtarlığını üstlenen Mustafa Yahnici, aynı zamanda terzilik mesleğinin de son temsilcilerinden

Giriş Tarihi: 4.3.2013
1960 yılında başladığı terzilik mesleğine bir de muhtarlığı ekleyen Mustafa Yahnici, Yenimahalle'de bulunan Emniyet Mahallesi'nin 25 yıldır muhtarlığını üstleniyor. Mahallenin en eski esnaflarından biri olan Yahnici, terziliğin eskiden kıymetli bir meslek olduğunu hatırlatarak, "Biz artık bu mesleğin son kaleleriyiz. Şimdi sektöre daha az emek daha çok para hakim" diye konuştu.

"KAÇIP BURAYA GELDİM"
Altındağ'a bağlı Aydıncık Köyü'nden 1960 yılında Yenimahalle Emniyet Mahallesi'ne gelen Mustafa Yahnici, terziliğin o dönemlerde çok kıymetli bir meslek olduğunu hatırlatarak, "Bir arkadaşım sayesinde dönemin iyi para kazanan mesleklerinden biri olan terziliğe başladım. Köyümden kaçıp buralara kadar geldim. Çünkü o yıllarda terziler emeğinin karşılığını alabiliyordu" diye konuştu.

"DEFTER KAPANIYOR"
Ancak mesleğin şu anda tarihe karışmak üzere olduğunun altını çizen Yahnici, "Terziliği mahallenin muhtarlık göreviyle birlikte yürütebiliyorum. Terzilikte yeni yetişen çırak bile yok artık. Kimse bu mesleği yapmak istemiyor, çünkü artık terzilik para kazandırmıyor. Bizler bu mesleğin son kaleleriyiz. Bizim nesille beraber bu defter de kapanıp gidecek" diye konuştu.

Öğrenciler yoğunlukta

1955 yılında dönemin Başbakanı Adnan Menderes tarafından, emniyet mensupları için kurulan Emniyet Mahallesi'ne şu anda 16 bin 500 nüfus kayıtlı. 58 yıl önce kooperatif usulüyle emniyet mensuplarına tahsis edilen bölgede hala yaşayan emniyet çalışanı ve emekliler mevcut. Ancak mahallenin üniversitelere olan yakınlığı nedeniyle şu anda en çok nüfus öğrencilere ait.

"KİMSENİN HAKKI YOK"
Emniyet Mahallesi Muhtarı Mustafa Yahnici, eski bir yerleşim birimi olan mahallenin hizmete ihtiyacı olduğunu dile getirerek, "Özellikle Büyükşehir Belediyesi'nin mahallemize biraz daha özen göstermesini istiyoruz. 25 yıldır bu mahallenin muhtarıyım ancak hiç hizmet göremedik. Mahallem adına çok üzülüyorum. Bizi mağdur etmeye kimsenin hakkı yok" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hem muhtar hem terzi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN