Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sokakta kavga var

Giriş Tarihi: 6.3.2013

Çankaya Belediyesi zabıta ekipleri ile sokak sanatçıları arasında Yüksel Caddesi'nde çıkan kavgada 8 sanatçı ile 2 belediye görevlisi yaralandı

Kızılay Yüksel Caddesi'nde yaklaşık 6 aydır süregelen sokak sanatçıları ile zabıtalar arasındaki taşlı sopalı kavga bitmek bilmiyor. Hemen hemen her ay mutlaka sokakta kavga eden sanatçılar ile zabıtalar, pazar günü yine birbirine girdi. Copların, taşların konuştuğu Başkent'in göbeğindeki kavgada 8 sokak sanatçısı ile 2 belediye görevlisi yaralandı. Her gün yüz binlerce kişinin ziyaret ettiği hafta sonu yaşanan kavgada Yüksel Caddesi savaş alanına döndü.

"Dağılacaktık"
Zabıta ekiplerinin sokakta santur çalan Bünyamin Adıyaman'a müdahale etmesiyle başlayan olaylar önceki gün büyüyerek devam etti. Çankaya Belediyesi çalışanları tarafından 6 aydan uzun bir süredir taciz edildiğini iddia eden Adıyaman, "Cumartesi günü beni darp ettiler. Biz de pazar günü diğer sokak sanatçısı arkadaşlarımızla belediye önüne gidip, açıklama yaptık. Dağılacağımız sırada 30-40 kişi Allah Allah nidalarıyla bize saldırdı" dedi.

Demir sopa, soda şişesi

Sokak ortasında demir sopalarla, soda şişeleriyle saldırıya uğradıklarını ifade eden Adıyaman, "Bir arkadaşımızın burnunu ve el parmağını kırdılar. Arkadaşımızın birinin dudağını patlattılar. Bana 10'larca kişi saldırdı. Vücudumda ezilme var. Travma geçirdim. Bu saldırıda 3 arkadaşımız ağır olmak üzere 8 arkadaşımız yaralandı. Numune Hastanesi'ne giden 5 arkadaşımız darp raporu aldı. Şikayet için gittiğimiz karakolda ise gözaltına alındık" diye konuştu.

Belediye: Üzücü bir tablo
Çankaya Belediyesi, olayla ilgili yaptığı açıklamada, "Geçen gün içimize sinmeyen üzücü bir tablo yaşandı. Kaymakamlığa yapılan gürültü şikayeti üzerine olay yerine gelen zabıta ekipleriyle çatışmaya girenlerin büyük bölümü işportacı. İçlerinde sokak sanatçısı olduğu iddia edilen kişiler de var" dendi. Sokak sanatçılarının kent kimliği açısından her zaman önemli görüldüğünün altını çizen belediye, "Bu arkadaşlar kendi belirlediği bir mekanda ve istedikleri zamanda performans sergileyemez. Kızılay'ın işporta işgaline dönüşmesine izin vermeyeceğiz" dedi.

'Vazgeçmeyeceğiz'
Yaralı halde bir gün boyunca göz altında tutulduklarını söyleyen Eren Aziz, "Biz şikayetçi olmaya gidiyorduk. O sırada zabıtanın şikayeti üzerine gözaltına alındık. Sanatın ve sanatçının yanında olduğunu söyleyen, demokrat geçinen bir belediye sokak sanatçılarına meydan dayağı attırıyor. Ama biz mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Sokaklar bizimdir, sokaklarda olmaya devam edeceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sokakta kavga var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN