Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tabuları yıkan kadınlar

Nazım Hikmet Kongre ve Kültür Merkezi'nde açılan "Kadınca Kararınca" fotoğraf sergisinde bir araya gelen kadınlar ilgi gördü

Yenimahalle Belediyesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için Nazım Hikmet Kongre ve Kültür Merkezi'nde "Kadınca Kararınca" isimli fotoğraf sergisi, sanatseverlerin beğenisine sundu. Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basın Yayın Bölümü'nün 3 öğrencisi tarafından hazırlanan sergide jokeylikten berberliğe, kepçe operatörlüğünden itfaiyeciliğe kadar "erkek işi" olarak nitelenen işlerde çalışan kadınların fotoğrafları sergilendi. Sergide hazır bulunan "erkek işi" yapan kadınlar ilgi gördü.

Elinin hamuruyla kepçe sürüyor
Sergi öncesinde ziyaretçilere küçük bir gösteri yapan kepçe operatörü Hatice Ayhan, kadınların yapamayacağı hiçbir işin olmadığını söyledi. İşe başlarken ilk önce büyük bir tepkiyle karşılaştığını anlatan Ayhan, "Herkes 'elinin hamuruyla bu işe neden bulaşıyorsun' diyordu. Ben 2 yıldır mesleğimi yapıyorum. Bu iş sayesinde saygı kazandım" diye konuştu.

Saç sakal ondan sorulur
Yenimahalle'DE erkek berberliği yapan Edagül Şenol, sergide kendi fotoğraflarının bulunduğu köşede sakal taraşı yaptı. İşe başlamadan önce güvenlik görevlisi olarak çalıştığını söyleyen Şenol, "4 yıldır erkek kuaförlüğü yapıyorum. Bana daha çok müşterilerimin eşleri tepki göstermişti ama onlarda sadece işimi yaptığımı görünce teşekkür için gelmeye başladı" dedi.

Yılların ustası
Sincan Organize Sanayi Bölgesi'ndeki bir fabrikada 16 yıldır raf ve donanım ustası olarak çalışan Sultan Bengi, "Çalışmaya çok ihtiyacım vardı. İlk önce fabrikadaki başka işleri yaptım sonra bu işi öğrenmek için çabaladım. Çocuklarımı hiç kimseye muhtaç olmadan buradan kazandığım parayla okuttum. Benim patronum da kadındı. Beni çok destekledi. Eğer kadınlar isterlerse yapamayacakları hiçbir şey yok" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tabuları yıkan kadınlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN