Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kıyamet niye kopuyor?

Giriş Tarihi: 13.3.2013
Kriz nedeniyle Yunanistan başta olmak üzere bazı Avrupa ülkeleri de ilaç fiyatlarını düşürünce karı azalan firmalar indirim talepleri karşılık bulmayınca bazı ilaçları piyasaya vermemeye başladı.
Zarar ettiklerini iddia eden bazı yabancı firmalar ilaçlarını piyasaya vermekten kaçınıyor.
Eczanelerde bazıları kanser, kalp hastalıkları için de olan yaklaşık 300 ilacın satılmadığı ifade edilirken, Sosyal Güvenlik Kurumu bu iddiaları yalanlıyor.
Kurum, geçen hafta yaptığı açıklamada kanser, tiroit ve kalp hastalıkları ilaçlarının karaborsadan teminini gerektirecek bir durum olmadığını duyurdu. Türkiye'de ruhsatlı olan ilaçların serbest eczanelerden, ruhsatlı olmayan ya da piyasada bulunmayanların ise Türk Eczacıları Birliği aracılığı ile yurtdışından temini mümkün. Türk Eczacıları Birliği, yansıtılmaya çalışıldığı gibi bir ilaç krizi yaşanmadığını açıkladı. SGK, ilaçlara yönelik ödeme listelerini mercek altına alırken, piyasaya ilaç vermeyen firmaların deşifre edilmesi bekleniyor.
İlaç fiyatlarını belirlerken referans alınan beş ülkeden biri olan Yunanistan da geçtiğimiz günlerde ilaç fiyatlarını düşürdü.
Ocak ayında bin 150 ilacın fiyatı düşürürken, ilaç harcamalarının yüzde 10 oranında azalacağı duyuruldu.
Bu düşüş yüzde 50'yi bulunca bazı ilaç firmaları "Bu fiyatlara inersek Türkiye pazarına ilaç vermeyiz" diyerek kıyameti kopardı.
Avrupa ülkelerinde ilaç fiyatları referans sistemine göre belirleniyor.
Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Lüksemburg, Türkiye, Yunanistan'da bütün ilaçlar, Hollanda, Norveç ve Portekiz'de yalnızca reçeteyle verilebilen ilaçlar fiyat denetimine tabi tutuluyor.
Anlaşılan o ki!
Artık ne Ankara ne de vatandaş bu açı reçeteleri yutmuyor...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kıyamet niye kopuyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN