Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fecir ALPTEKİN: Her zevke sinema

Giriş Tarihi: 16.3.2013
Haftasonu geldi, sinemalarda çeşit çeşit film var. Komedi, fantastik 3D, aşk… Kısaca göz atmaya çalışacağım:
"You'll Meet A Tall Dark Stranger/ Uzun Boylu Esmer Adam"… Kahkaha bombası! Woody Allen kurduğu girift ilişkiler ağı, işlediği kadın - erkek meseleleri, yarattığı şahsına münhasır karakterler ve insanı irdelerken fikren gerçekçi ama betimlemede mizahtan güç alan sıradışı ve cesur yorumuyla yine rakipsiz, yine bambaşka… Üstelik oyuncu kadrosunda Antonio Banderas, Anthony Hopkins, Josh Brolin gibi isimler var. Bu güzel havada kapalı salonlara girmekte kararsızsanız, bu film için değer! "OZ: The Great and Powerful/ Muhteşem ve Kudretli OZ"… Yetişkin halimle animasyona, 3D'ye, fantastik filmlere bayılırım. Üstelik burada Mila Kunis, Rachel Weisz, Michelle Williams gibi şahane oyuncular da var… Fakat ben yine de OZ'dan pek tatmin olduğumu söyleyemeyeceğim.
Konu bir parça "sığı" işlenmiş; akış fazla düz/ kıvrımsız, yani "3 yaşında bir çocuğa anlatır gibi"… Ama görsellik muhteşem. Özetle bu kez belki türün meraklısı yetişkinlere değil ama çocuklara yine de keyif verecektir. "The Loneliest Planet/ Yalnız Gezegen"… Birbirine aşık, şehirli genç çift doğanın bağrında bir maceraya atıl - maya karar verip Kafkas dağlarında, bölgenin yerlisi güçlü kuvvetli köylü Dato rehberliğinde yolculuğa çıkarlar. Müthiş görüntüler ve uzun sekans - larla ağır ağır gelişen, sinemaya sade - ce eğlence sektörü olarak bakan izle - yiciye zor gelecek bir film… Ama çok başarılı, hatta geçen yıl İstanbul Film Festivali'nin Altın Lale sahibi. O çok sevilen şehirli sevgilinin doğal yaşam şartlarında ortaya çıkan zayıflıklarına karşı, her daim cesur köylü figürü üzerinden bir bakı - ma kadın - erkek rolleri/ algısı üzerine sanat - sal bir düşünce egzersizi. Hayranları için hatırlatma:
Filmde esas ama "zayıf" erkek Gael Garcia Bernal! "To The Wonder/ Aşkın İzleri"… Üst paragrafta bahsettiğim "Yalnız Gezegen" gibi, yine sinemanın sanatsal yönüne hizmet eden bir çalış - ma var karşımızda. Terrence Malick ustayı tanıyanlar, "Yeni Dünya" ya da "Hayat Ağacı"nı izleyenler bilir: İzleyiciye geniş düşünce aralığı bıra - kan ağır akış, fonda anlatıcı sesinin hakimiye - ti, geniş açılar, uzun sekanslar… Burada da şiirsel bir anlatım eşliğinde, güçlü görsellikle iki ayrı ilişki/ aşk öyküsünün yaşanış ve sonlanış öyküsüne; alt metindeyse sevgi ve inanç mesellerine tanıklık edi - yoruz. Hem de başrollerde Ben Affleck, Javier Bardem, Rachel McAdams, Olga Kurylenko var. İzlenmesi güç bir film ama çok iyi!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fecir ALPTEKİN: Her zevke sinema
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN