'Bir kültür antika pazarında tanınır'

Doğası, sanat eserleri, mutfağı ile ünlü Tayvan'ın Sefiresi Maria Peng, Türk kültürünü tanımak için her ay Dikmen'de kurulan Antika Pazarı'nı ziyaret ediyor

Giriş Tarihi: 17.3.2013
Ankara'nın Sefireleri'nde bu haftaki konuğum Tayvan olarak bilinen Çin Cumhuriyeti'nin Büyükelçisi James Chen'in eşi Maria Peng. Röportajı yaptığımız gün, Çin Astrolojisi'ne göre "Yılan Yılı"na giriyorduk ve farklı bir kültür eşliğinde bir kez daha yeni yıl umutlarımı dile getirme fırsatım oldu. Kendi kültürlerine özgü yeni yıl kutlamalarıyla ilgili bilgi veren Sefire Peng, aslında tek değildi. Büyükelçi Chen de zaman zaman sohbetimize eşlik etti, hatta "yeni yıl gongunu" eşiyle birlikte çaldı. Yılan Yılı ile ilgili merak ettiklerimi sordum ve yılanların onlar için ne kadar önemli olduğunu Sefire Peng'in şu sözleriyle anladım: "Yılanlardan herkes korkar ama bizim için 'Annelerin Annesi' anlamına geliyor." Hayvanlardan konuşmaya devam ettiğimizde aslanların diğer hayvanlardan güçlü olduğuna inandıklarını, tavuğu ise şansın sembolü saydıklarını öğrendim. Sefire Peng, "Peony" olarak da bilinen "Bai Mudan Çiçeği"nin de Tayvan halkının hayatında üst noktada durduğuna işaret etti. Bu çiçek, onların yaşamında başarı ve zenginlik demekti. Rezidansın içinde ilerledikçe Uzak Doğu kültüründen küçük nüansları yakalamayı sürdürdüm. Kadın hakları konusunda Tayvan'ın Asya'da birinci sırada yer aldığını, bu ülkede 4 farklı etnik grup bulunduğunu Sefire Peng'den dinledim. Üzerindeki kıyafetin ise Aborjinler'e özgü kıyafet olduğunu, genç kızların ayrı kadınların ayrı çantalar kullandığını, Tayvan halkının bütünlüğü sembolize ettiği için yuvarlak masada oturmayı tercih ettiğini işittim. İki yıldır Ankara'da bulunan James Chen ve Maria Peng çiftinin Türkiye ve Ankara'ya ilişkin düşüncelerini konuşmaya başladığımızda ise en etkilendiğim an, Van Depremi sonrasında konteynır bağışlamak için bölgeye gittiklerini öğrendiğim an oldu.


Daha önce hangi ülkelerde bulundunuz?

Japonya, Londra, ABD'de bulunduk.
Türkiye'yi diğer ülkelerden en önemli özellik size göre nedir?
Çok farklı yerlerde bulunduk. Her ülkenin kendine özgü bir kültürü var. Mesela, İngilizler ve Amerikalılar birbirine benziyor. Japonlar'ın kendine özgü dilleri var. Türkiye çok özel bir ülke. Çünkü Asya ve Avrupa'da bir köprü. Türk halkı çok özel bir halk. Kendimizi bazen çok yakın hissediyoruz.
15-20 yl önce tanışmış gibi.
Türkçe'ye ilginiz var mı?
Bir Türk öğretmenimiz vardı. Ofise gelip ders veriyordu ama çok az biliyoruz. Çok yoğun olmamıza rağmen öğrenmeyi istiyoruz. Bize Türk halkı her zaman nezaketini, kibarlığını gösteriyor.

"ANKARA MODERN BİR ŞEHİR"
Asıl mesleğiniz nedir?

Avukatım, eşim de avukat. Bahamalar'da Büyükelçilik görevini üstlendim. Eşim Chen de o dönemde Seattle'da görevliydi. Ben de ayrılıp oraya gittim.
Çocuklarınız var mı?
İki oğlan ve bir kızım var. Anne babamızı gittiğimiz yerlere götürdük, onları yanımızdan ayırmadık fakat Babamı 1995'te kaybettik. 96 yaşındaki annem burada. Çocuklar Amerika'da eğitim gördü. Kızım muhasebeci. Oğullarım da bilgisayar uzmanı.
Türkiye'de nereleri görme şansınız oldu?
Hasandede, İstanbul, Hatay'ı gördük.
Van depreminden sonra konteynır bağışlamak için oraya gittik. Kapadokya'ya gidemedik, planlarımız arasında var. Antalya, İzmir'i gezdik. Ankara'da en çok nereyi beğeniyorsunuz?
Doğruyu söylemek gerekirse çok gezeriz. Kültürü tanımak için antika pazarlarına gitmek gerekir. Biz de her ay Dikmen'de açılan Antika Pazarı ve Organik Pazarı'na gidiyoruz. Hamam kültürü biz de var ve hamama gidiyoruz.
Ankara'yı kent mimarisi ve estetiği açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?
Çok güzel izlenimlerimiz var.
Modern bir şehrin tüm elementlerini barındırıyor ve gelişiyor. Batıya doğruya gelişiyor. İstanbul ile trafiğini karşılaştırıldığında çok da kötü değil trafik. Ankara'ya ilk geldiğimizde gittiğimiz bir restoranın kapanacağını düşünüyorduk ancak iki yıl önceye kadar her şey çok değişti.
Şimdi rezervasyonsuz yer bulamıyoruz.
Hükümetiniz çok hızlı ve stabil.
Bu nedenle çok hızlı gelişim gösteriyor Türkiye. Ekonomi de iyi ilerliyor. Ulusal gelişiminiz ve turizmini için hükümet olumlu adımlar atıyor. Bunlar sizin için önemli bir avantaj.

"PARK SİSTEMİ OLSA İYİ OLUR"
Ankara'dan kendi şehriniz için örnek alabileceğiniz ya da Tayvan'da var olan ve 'burada da olsa' dediğiniz bir şey var mı?

Bir örnek verebilirim. Mesela Tayvan'da şehir içinde yol kenarlarında trafik cihazları var. Park ettiğinizde içine para atıyorsunuz.
Atılan para da belediyeye gidiyor.
Ankara'da böyle bir sistem göremedik.
Bunun için park sorunu yaşanıyor.
Hatta bazen yolda araçların iki sıra boyunca park ettiğini görüyoruz. Tayvan'da da 'dolmuş' yok. Çok özel bir sistem. (gülüyor)
Yemeklerden söz edelim. Sevdiğiniz Türk lezzetleri var mı?
Köfte, şiş kebap, sarma ve dolma, Akdeniz tarzı salatalar favorilerim ve baklava harika bir lezzet.
Peki, yaptığınız Türk yemeği var mı?
Sadece çorba denedim. Tavuk ve mercimek çorbası yaptım.

ARKADAŞINA GÖNDER
'Bir kültür antika pazarında tanınır'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN