Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hazal ATEŞ: Sağlıklı yaşam öğütleri

Giriş Tarihi: 20.3.2013
Sosyal Güvenlik Kurumu bir ilke daha imza attı…
Yediden yetmişe herkesi ilgilendiren bir çalışma yaptı.
Sağlıklı Yaşam Kılavuzu! Bu kılavuzu 2 milyon aileye posta yoluyla iletti.
Hadi bakalım!
Baharla birlikte kışın rehavetini omuzlarımızdan atmaya başlamışken SGK uzmanlarının şu önerilerine kulak verelim:
Düzenli yaşayın, özellikle uykunuza dikkat edin.
Her gün aynı saatte uyuyun, uyanın. Gün ışığından bolca yararlanın. Kafeini kısıtlayın, günde 2 fincandan fazla kahve içmeyin.
Yatak odanızı çalışma odası olarak kullanmayın. Yatağınızın özelliklerini gözden geçirin.
Düzenli egzersiz, vücut ve yaşam ritminizi düzenler, sizi kanserden korur.
Kalp, damar hastalıkları, tansiyon yüksekliği, kemik erimesini azaltır. Sigara ve alkolden uzak durun.
Yemekte ızgara, buğulama, haşlama tercih edin. Bitkisel ürünleri bilinçsiz kullanmayın. Bol su için, fastfood'dan kaçının. Obeziteden korunmayı öğrenin. Stresten korunmak için bol su tüketin.
Odalar ve yataklarınızı günde 20-25 dakika havalandırın. Yatak odalarının sıcaklığı 18-20 dereceyi geçmemeli. Özellikle yataklarda sentetik ve alerjen eşyalar bulundurulmamalı.
Bulaşıklar bekletilmemeli, günlük yıkayın. Çöp kutusunun kapağını her zaman temiz tutun. Buzdolabı raflarını haftada bir silin.
Diş ve diş etlerinin durumuna en uygun olan diş fırçasını kullanın. Fırçanızı 2 ayda bir değiştirin.
Haftada en az 2-3 kez banyo yapın. 37-38 derece sıcaklığındaki su derideki kir ve salgıları temizleyerek rahatlık duygusu verir. Bol su ve sabunla yıkanın, bakteriyel oluşuma neden olan tüyleri düzenli temizleyin.
Anne olmak her kadının hakkı ancak gebelikler planlı olmalı. Normal doğum doğal bir süreç, bu konuda doktor ve ebenizden destek alın. Sezaryen riskli bir ameliyattır. Anne ve bebek sağlını tehdit etmediği sürece sezaryen ile doğum istemeyin.
Gereksiz yere çekilen her akciğer filmi, mamografi gibi radyolojik incelemeler radyasyon almanıza yol açar. Size kanser olarak geri döner. Başınız her ağrıdığında tomografi çektirmeyin.
Sağlıklı beslenen kişilerin vitamin takviyesi alması gerekmez. Bitkisel ilaçlar kullanırken dikkatli olunmalı. Bitkisel ürünler asla masum ve zararsız değildir. Bazılarının çok ciddi yan etkileri bulunmakta ve ölümlere neden olmakta.
İlaçları akılcı kullanın. İlaçlar iki tarafı keskin bıçak gibidir. Yanlış kullanımda ölüme kadar gider.
Hastanın gizliliğine uygun bir ortamda her türlü sağlık hizmeti alma hakkı vardır. Hasta da kendi sağlığına dikkat etmek için elinden geleni yapmalı, sağlıklı bir yaşam için verilen tavsiyelere uymalı.
Şikayetler doktora ne kadar ayrıntılı anlatılırsa doğru, eksiksiz tanı konulması daha kolaylaşır. Doktorun önerdiği tedavinin alternatiflerini sorun.
Sofradan tam doymadan kalkmayı alışkanlık edinin. Düzenli olarak su için. Porsiyon ölçülerinizi küçük tutun, öğünlerde aşırıya kaçmayın. Lif içeriği yüksek posalı gıdalar tüketin. Fiziksel özelliklerinizle beslenme alışkanlıklarınızı dikkate alıp diyetisyenden bilgi edinin.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazal ATEŞ: Sağlıklı yaşam öğütleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN