Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üniversitede eğitime iki gün kavga molası

Hacettepe ve Ankara üniversitelerinde öğrencilerin karıştığı taşlı, sopalı kavga nedeniyle eğitime iki gün ara verildi

Başkent'te geçen haftadan bu yana Ankara ve Hacettepe üniversitelerinde süren taşlı-sopalı kavganın bu hafta içinde şiddetlenmesi nedeniyle eğitime 'mola' kararı alındı. Dün eğitim yapılmayan üniversitelerde bugün de kampus kapıları öğrencilere kapatıldı. Yaşananlarla ilgili Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, "Beyzbol sopası bile bulduk" derken Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, "Provakatif olaylar çok üzücü" yorumunda bulundu.

OLAYLAR NASIL ÇIKTI?

Eğitime 2 günlük ara kararı verdiren olaylar şöyle çıktı: "Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü'nde önceki gün nevruz kutlamaları yapmak isteyen bir grup öğrenci ile özel güvenlik birimi arasında tartışma çıktı. Büyüyen tartışma daha sonra taşlı sopalı kavgaya dönüştü. Olaya polisin de müdahale etmesiyle kampüsteki çatışmalar gün boyu sürdü."

TOPLANTI PROTESTO EDİLDİ

Hacettepe Üniversitesi'nde ise 18 Mart'ta düzenlenen Üniversitelerarası Kurul Toplantısı'nı protesto etmek isteyen bir grup öğrenci ve polis arasında çıkan çatışmayla yükselen tansiyon bir türlü dinmek bilmedi. Hafta boyunca okulda öğrenciler ve polis arasında yaşanan gerilim nedeniyle Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü eğitme iki gün ara verdi.

İNTERNETTEN DUYURULDU
Hacettepe Üniversitesi'nin internet sitesinden yapılan açıklamada, "Beytepe Yerleşkemizde 21-22 Mart günleri arasında eğitime iki gün ara verildi" denilerek, alınan karar duyuruldu. Yaşanan olayların ardından Ankara Üniversitesi Rektörlüğü de internet sitesinde Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Cebeci ve Tandoğan yerleşkelerindeki fakültelerde aynı tarihlerde eğitime iki gün ara verildiğini açıkladı.

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer
Beyzbol sopası ve satır çıktı
Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, TUS'ta ilk ona giren ve Hacettepe Tıp Fakültesi'ni tercih eden 4 hekimle bir araya geldiği toplantıda kampüste çıkan olaylara dikkat çekti. Polis müdahale ettiği için ölüm yaşanmadığını söyleyen Tuncer, "18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Töreni'ni basmak isteyen karşıt görüşlü öğrencilere polis müdahale etmeseydi ölümcül sonuçlar olabilirdi. Aramalarda beyzbol sopası, satır, bıçak ve birçok kesici alet bulundu. Konuyla ilgili soruşturma başlatacağız" dedi.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş
Büyük üzüntü duyuyoruz

Yaşanan olaylardan büyük üzüntü duyduğunu belirten Prof. Dr. İbiş, , "Üniversitemizin büyüklüğüne ve saygınlığına yakışmayan olaylar yaşandı. Çıkan olaylarda güvenlik elamanlarımız ciddi bir şekilde yaralandı. Birçok akademisyen, idari personel ve öğrencimiz rehin alınarak özgürlükleri gasp edildi. Yerleşkemizde ciddi tahribatlar açan bu olaylardan büyük üzüntü duyuyoruz. Bu tür provakatif olayları üzüntüyle karşılıyor ve kınıyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversitede eğitime iki gün kavga molası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN