Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sayaç kıyaslaması vatandaşı yaktı

Gölbaşı TOKİ'de bazı vatandaşların doğalgaz tüketimi komşuların faturaları kıyaslanarak hesaplandı. Bu ise tepkilere neden oldu

Giriş Tarihi: 25.3.2013
Sayaç kıyaslaması cepleri yaktı. Gölbaşı Park Eymir Konutları'nda yaşayan bazı vatandaşların çeşitli nedenlerle okunamayan doğalgaz sayaçları, alt ve üst komşuların faturaları dikkate alınarak hesaplandı. Bu ise özellikle evde tek yaşadığı halde yüksek fatura gelen vatandaşların tepkisine neden oldu. Bölge sakinleri, "Geçmiş aylardaki faturalar neden dikkate alınmadı?" diye tepki gösterdi.

FATURA ŞOKU

Duruma tepki gösteren bina sakinleri, uygulanan yöntemin haksız ve adil olmadığından yakındı. Haksız uygulamanın mağdurlarından Emre Şen, faturayı kesen şirketi arayarak şikayette bulundu. Şen, yaşadıklarını şöyle anlattı: "Ay sonunda faturayı gördüğümde şok oldum. Ben bekarım ve evimde tek yaşıyorum. Gündüzleri çalışıyorum, geceleri ise evime geldiğimde en düşük derecede yakıyorum. Her ay 150 TL civarında ödediğim doğalgaz faturam bu ay 241 TL olarak geldi" dedi.

"NEREDEN BİLEBİLİRİZ"
Şen, doğalgaz faturasını kesen şirketi aradığını belirterek, "Bana 'faturanızı okuyamadık alt ve üst kattaki dairelerle kıyaslama yaptık ' denildi. Ben de onlara üst kattaki komşuların 6 nüfuslu, alttakilerin ise 4 nüfuslu olduğunu, benim ise tek kaldığımı söyledim. Bunun üzerine bana 'Nerden bilebiliriz sizin tek kaldığınızı, yapabileceğimiz bir şey yok' diye karşılık verdiler" diye konuştu.

MASA OLUŞTURULA CAK
Doğalgaz faturaları kesen AZEL Elektronik A.Ş Teknik Müdürü Gencay Altun ise kendilerinin 5627 Sayılı Enerji Verimliliği yasasını uyguladıklarını, yasada açık bir şekilde kıyaslama yönteminin aynı büyüklükteki diğer binalarla kıyaslanmasını yazdığını ifade etti. Gencay Altun, şikayetlerle ilgilenmek için de yönetim binasında masa bulunduracaklarını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sayaç kıyaslaması vatandaşı yaktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN