Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hüseyin KOCABIYIK: Seçimlere geri sayım ve Ankara siyaseti

Giriş Tarihi: 29.3.2013
Türk siyasetinin en temel parametrelerinden biri Ankara ve İstanbul seçimleridir. Her iki şehrin bir birinden farklı sosyolojik katmanları olduğu çok açık. İstanbul'dan farklı olarak Ankara'da seçimleri belirleyen dinamik sınıfsal ayrımlar değil, eski sağ-sol kavramlarıdır.
Bu ön açıklamalardan sonra yaklaşan yerel seçimler bakımından kendine özgü çizgileri ve siyasal kurumlarıyla kendi geçerli dinamikleriyle Ankara siyasetinin hallerine bir bakmakta fayda var.

AK Parti'nin sorunu aday

AK Parti'nin mevcut adayı Melih Gökçek'le ilgili herhangi bir sorunu yok, sorun Melih Gökçek'in dört dönem seçim kazanmış olması ve beşinci döneme dair de canlı ve diri bir performans sergilemesi. AK Parti'nin handikabı da bu noktada başlıyor. Yeni bir adayla seçime girip Melih Gökçek isminden dolayı oluşan muhalefeti eritmek mi yoksa yine Melih Gökçek'le seçime girip seçimi kazanmak mı?

CHP: Umutlu Ankaragücü

Söz konusu seçimler Ankara yerel seçimleri olunca CHP'yi kimse göz ardı edemez. Söz konusu Ankara olunca CHP açısından ortaya temel bir sorun çıkıyor: CHP'nin Ankara adayı kim olacak? CHP artık Karayalçın'ı aday olarak çıkaramayacağına göre nasıl bir aday bulacak?
Şu an da CHP liderinin ilgilendiği isim herkesi şaşırtacak cinsten bir isim: Bu isim geçen dönem MHP'nin büyükşehir adayı olan Mansur Yavaş'tan başkası değil.
Ancak Mansur Yavaş'ın CHP'den gelen bu tekliflere çok sıcak bakmadığı da gelen haberler arasında.

MHP: Sessiz gemi
Çok değil, daha 4 yıl önceki yerel seçimlerde başa güreşmişti MHP. Hem de Beypazarı gibi küçük bir ilçenin belediye başkanını büyükşehre aday yaparak sağlamıştı bu başarıyı. Mansur Yavaş gerçekten Ankaralılar'ın gönlünü kazanmayı başarmıştı.
Şayet özgüven sorunları olmasaydı daha yüksek bir oy oranına erişebilecekti.
Şimdi MHP ile Mansur Yavaş isimleri birbirine çok uzak görünüyor. Bir ara Keçiören eski belediye başkanı Turgut Altınok'un ismi MHP Büyükşehir adayı olarak geçmişti ancak belli ki MHP yönetiminin ilgisizliğinden dolayı o seçenek de gündemden kalktı.

Sonuç olarak...

2014 mahalli seçim sonuçları büyük ölçüde 2015 genel seçimleri etkileme potansiyeline sahip. Bu arada Hükümetin yeni büyükşehir yasasının seçim bölgelerinde yarattığı değişikliklerin Ankara seçim sonuçlarına nasıl yansıyacağı ayrı bir merak konusu. Ankara'da önümüzdeki iki yıl oldukça hareketli geçecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hüseyin KOCABIYIK: Seçimlere geri sayım ve Ankara siyaseti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN