Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eş rızası tarihe karıştı!

Giriş Tarihi: 3.4.2013
Meclis, iş dünyasını yakından ilgilendiren Gümrük Yasası maratonunu noktaladı.
Kaçakçılıkla mücadele başta olmak üzere pek çok önemli düzenleme içeren yasa ile kefillikte eş rızası da tarihe karıştı.
Ticari kredilere kefil olurken, eş rızasını şart koşan düzenleme uzun süre tartışılmıştı. "Eş rızası" şartının esnaflar arasında dostluğu bozduğu, ticari hayatı aksattığı yönünde eleştiriler geldi.
İş dünyası, sıkıntı yaratan bu maddenin kaldırılması için epey- ce mücadele etti… Yeni düzenlemeyle, "eş rızası" sadece tüketici, konut ve araç gibi kişisel kredilerde aranacak.
Yasada dikkat çeken diğer bazı düzenlemeler şöyle:
Yolcuların, gümrük mevzuatına göre kişisel ve hediyelik eşya kapsamı dışında olup beyanlarına aykırı olarak üzerlerinde, eşyası arasında veya taşıma araçlarında çıkan ya da başkasına ait olduğu halde kendi eşyasıymış gibi gösterdikleri eşyanın gümrük vergileri, 2 kat olarak alınacak ve eşya sahibine teslim edilecek.
Kaçak akaryakıt ya kamu kurumlarına bedelsiz tahsis edilerek ya da satışı yapılarak tasfiye edilecek.
Kaçak akaryakıt, tütün, etil alkol ve alkollü içki kaçıran, boru hatlarından alınan ürünleri satan, satın alan, taşıyan veya saklayan kişiye, 2 ile 5 yıl arasında hapis cezası verilecek.
Ambalajlarında taklit bandrol, etiket, hologram, pul, damga veya benzeri işaretleri taşıyan tütün mamulleri, etil alkol, metanol ve alkollü içkileri üreten veya yurda sokanlar 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.
THY uçak alımında gümrük vergisinden muaf olacak.
Yükümlülüklerini yerine getirmeyen oda, borsa ve birlik personeli, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nca geçici olarak görevden uzaklaştırılabilecek. Yurt dışına çıkış yapan vatandaşlardan 15 lira harç alınmaya devam edilecek ancak Bakanlar Kurulu bu miktarı sıfıra kadar indirmeye yetkili olacak.
Sağlık Bakanlığı'nın denetiminde olan oyuncak, mum, sabun ve duvar kağıdının denetimi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na devredilecek.

Yatırım alanına jet onay!
Enerjiye yatırım yapan araziyi kapacak. Ekonomi yönetimi, yatırımların önünü açacak bir adım daha attı. Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nce defterdarlıklara gönderilen genelgeyle yatırım arazilerine jet onay verilmesinin yolu açıldı. Hazine arazilerinin satış, kiralanması konusundaki dosyalar artık raflarda bekletilmeyecek. Enerji gibi stratejik sektörlere yönelik arazi taleplerinde defterdarlık ön izin verebilecek. Yeni düzenlemeyle raflarda bekleyen yatırım arazisi dosyası kalmayacak. Anlaşılan o ki! Yatırımın önündeki bütün bürokratik engeller son bulacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eş rızası tarihe karıştı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN