Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara'da yürümek çok zor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, engellilerin hayatlarını kolaylaştıracak kararlar alıyor, sorunlarına çözüm buluyor

Giriş Tarihi: 5.4.2013
Belediyeler bir yandan engellilerin hayatlarını kolaylaştıracak çalışmalara imza atarken bir yandan da kentteki eksiklikler, bozuk yollar vatandaşa çile çektiriyor. Bazı engelliler ise yaşadıkları sorun ve sıkıntılarla çıktıkları yolda eksiklikleri gidermek için çalışıyor. Görme engelli Kenan Önalan da bu isimlerden biri. Önalan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nde Basın Müşaviri olarak görev yapıyor. Ankara'da yaşadıkları sıkıntıları SABAH Ankara'ya anlatan Önalan, "Ben yıllarca yurt dışında kaldım. Türkiye'ye döndüğümde hayal kırıklığına uğradım. Özellikle görme engellilerin güvenli ulaşılabilirlik konusunda sıkıntı çektiğini gördüm" dedi. Görme engelliler için en önemli şey yolda güvenli bir şekilde yürüyebilmek" dedi. Belediyelerin görme engellilerin güvenli bir şekilde sokak ve caddede yürüyebilmesi için sarı şeritli yol yaptığını anımsatan Önalan, bunların tam kullanışlı olmadığını dile getirdi. Önalan, Kızılay'da bile engellilere rahat yaşam alanı oluşturulmadığını gözlemlediğini açıklayarak, yolda yürüyebildiklerini ancak hiçbir güvenliklerinin olmadığını açıkladı. Sarı şeritli yollarda Önalan ya bir tabelaya ya da bir kafenin koyduğu masaya çarptıklarını vurguladı.

EVE KA PANIYORLAR

Kalabalık yerlerde arabaların altında ezilme tehlikesi yaşayan görme engellilerin bu nedenle tedirgin olduklarını anlatan Kenan Önalan, "Görme engellileri en tedirgin eden şey kazalar. Bu endişe birçok arkadaşımın ev de hapis kalmasına neden oluyor. Birçoğumuz dışarı çıkmamak için bahane uyduruyor. Ancak gerçek neden güvenli bir şekilde yolda yürüyememek" dedi.

İKİNCİ SINIF MUAMELE
Engellilerin karşılaştıkları zorlukların fazlalığına dikkat çeken Önalan, şunları söyledi: "Sokak kaldırımları oldukça yüksek. Bunun yanı sıra kaldırımlar eylem silahı olarak kullanılıyor. Hepsi kırılmış ve parçalanmış. Yeniden yapılmayan bu kaldırımlar, görme engellilerin düşmesine neden oluyor. İş yerlerinde engellilere farklı bir gözle bakılıyor. Bu da aşılması gereken önemli bir sorun. Maalesef Türkiye'de engellilere ikinci sınıf insan muamelesi yapılıyor."
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara'da yürümek çok zor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN