Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Sistem bize göre planlanmıyor'

Giriş Tarihi: 5.4.2013
Bilinç artıyor
Toplumun yavaş yavaş bilinçlenmesiyle sokakların engelliler için yaşanılabilir hale getirildiğini anlatan Önalan, kaldırımların genişletilmesiyle birlikte görme engellilerin daha rahat yürüyebildiğini söyledi. Yürürken sadece can güvenliğini düşünmek durumunda olmadığını belirten Önalan, "Tedirgin bir hayat yaşamamızın sebebi kör olmamız değil, sistemin bize göre planlanmamış olmamasından kaynaklı" dedi.

METROLAR GÜVENLİ
Metronun eskiden görme engelliler için çok tehlikeli bir toplu taşıma aracı olduğuna dikkat çeken Önalan, "Ben çok hızlı hareket eden bir insanım ve metroda güvenli yol şeritleri olmadığı için korkuyordum. Ama artık metrolar bizler için güvenli hale getirildi. Ancak üst geçitlerdeki asansörlerin bakımı yapılmadığı için hemen hemen hepsi arızalı. Bunun takibinin iyi yapılması gerekiyor. Dokunmatik asansörlere bindiğim zaman asansörde kalıyorum.

DÜZENLEME GEREKLİ
Otobüslerde gidilen durakları duyuran sesli sistem olmadığı için sürekli insanlara "Hangi duraktayız, burası neresi?" gibi sorular sormak zorunda kalıyoruz. Bunların düzeltilmesi gerekiyor. Ancak bu şeklide bizler rahat dışarı çıkabiliriz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sistem bize göre planlanmıyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN