Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sarı şeritler tuzak dolu

Görme engellilerin rahat hareket edebilmesi için iyi niyetle yapılan 'sarı şeritler' amacına ulaşmıyor. Esnafın çoğu sarı şeritlerin üstüne tabela ya da masa yerleştiriyor

Giriş Tarihi: 6.4.2013
Son aylarda caddelerde, metroda gördüğümüz sarı şeritler, görme engellilerin daha güvenli yürüyebilmesi için hayata geçirildi. Ancak sokağa çıktığımızda iyi niyetli yapılan şeritlerin amacına uygun kullanılmadığını tespit ettik. Çoğu esnafın şeritler üzerine masa, sandalye koyması bu şeritleri engelliler için tuzağa dönüştürüyor.

ÇARPA ÇARPA YÜRÜYORLAR
Sarı şeritli yollar, esnafın duyarsızlığı nedeniyle tuzaklarla dolu. Görme engellilerin güvenli bir şekilde tek başlarına yürüyebilmesini kolaylaştıran şeritlerin üstüne çoğu zaman tabela asıldığı, masa koyduğu dikkat çekiyor. Bu eşyalar göremeyen engelliler ise güvenle gitmek için çıktıkları yolda eşyalara çarpa çarpa ilerlemek zorunda kalıyor.

"BÜFEDE BULUYORUZ"
Altınokta Körler Derneği Genel Başkanı Suha Sağlam, doğuştan görme engelli olduğunu belirterek, Ankara'da yaşadıkları sıkıntıların oldukça fazla olduğunu belirtti. Güvenli yolda yürürken çoğu zaman yollarını bulamadıklarının anlatan Sağlam, "Ankara'da 170 kilometre açık alanda kaldırım üzerinde sarı çizgiler yapıldı. Ancak pratikte çok ciddi sıkıntılar yaşanıyor" dedi.

"MALZEMELER YANLIŞ"
Sarı şeritli yolların Ankara'nın kış ve yaz şartlarına uygun yapılmadığını iddia eden Suha Sağlam, "Kullanılan malzemeler, Ankara'nın kış ve yaz koşullarına uygun değil. Yağmurda ve karda çok kaygan hale geliyor. Ben kaç kere bu yolda kayıp düştüm. Şimdi yolları kaldırıma vidalıyorlar. Umarım bu değişiklik işe yarar" diye konuştu.

'Bazen kılpayı kurtuluyoruz'
Sokakta rahatlıkla yürüyebilmeleri için bu şeritlerin çok faydalı olduğunu anlatan Sağlam, "Bazen yolda yürürken bir anda kendinizi bir büfenin önünde bulabiliyor ya da bir ağaca çarpmaktan kıl payı kurtuluyorsunuz. Özellikle Kızılay'daki kalabalık sokaklarda çok ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Bu sıkıntıları anlatıyoruz. Ancak çözüm bulamıyoruz" diye konuştu.

YARIN: Engelli vatandaşları sosyal hayata katmak isteyen yerel yönetimler ne yapıyor?

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sarı şeritler tuzak dolu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN