Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tespihler görücüde

100 milyon dolar değerinde, 4 binden fazla eserden oluşan "Türk Tespih Sanatı Neziroğlu" Koleksiyonu, açılan sergide büyük ilgi çekti

Giriş Tarihi: 6.4.2013
Türk işadamı Berat Serdar Neziroğlu'na ait "Türk Tespih Sanatı" Neziroğlu Koleksiyonu Sergisi, 31 Mart'ta Abu Dabi Emirates Palace Oteli'de görücüye çıktı. Yaklaşık 100 milyon dolar değerinde, 4 binden fazla eserin bulunduğu sergi, 30 Haziran'a kadar görülebilecek. Sergide, koleksiyona ait elmas, pırlanta, zümrüt, yakut, safir, fildişi ve altın gibi değerli malzemelerden yapılmış, dünyada benzeri olmayan eserler sergileniyor.

200 FARKLI MALZEME

Neziroğlu Koleksiyonu'nda, 66 Türk sanatçı tarafından oluşturulmuş ve 200 farklı malzemenin kullanıldığı el yapımı, 4 binden fazla sanatsal tesbih yer alıyor. Osmanlı sanatını yansıtan koleksiyona ait eserler, çoğunlukla üzerinde duaların yazılı olduğu boncuklardan oluşuyor. Titizlikle yıllar içerisinde bir araya getirilen koleksiyon, yaklaşık 100 milyon dolar değerinde. Berat Serdar Neziroğlu, koleksiyonu paylaşmaktan gurur duyduklarını açıklayarak, "Uzun araştırmalar sonucunda normal bir tesbih ile sanatsal değeri olan tesbih arasındaki farkı öğrendim. Bu sanatı gerçekleştirmek için gerçek tesbih sanatçılarını bir araya getirdim. Sergiyle amacım Osmanlı sanatını tüm dünyaya göstermek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tespihler görücüde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN