Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Onların da isteği 'Engelsiz Ankara'

Giriş Tarihi: 7.4.2013

Son yıllarda engelli vatandaşların sorununa eğilen yerel yönetimler, çevre düzenlemelerinin yanı sıra sosyal projelerle de onların eğitimine destek verip, meslek sahibi olmalarına yardımcı oluyor

Engelliler Kanunu'nun ardından büyükşehir belediyeleriyle birlikte ilçe belediyeleri de özürlü vatandaşların hayatının kolaylaştırmak ve onları sosyal yaşamın içine dahil edebilmek için birçok proje geliştiriyor. Belediyeler, kendi bölgelerindeki parkları, sokakları ve engelli vatandaşların daha rahat hareket edebilmesi için yaptıkları düzenlemelerin yanı sıra daha çok sosyal projelerle vatandaşların hayatlarında yeni bir sayfa açıyor.

MESLEK SAHİBİ YAPIYOR

Toplumcu belediyecilik anlayışıyla hareket eden Çankaya Belediyesi de özellikle engelli vatandaşları meslek sahibi yapabilmek ve onları topluma kazandırmak için açtığı atölye ve derslikleriyle dikkat çekiyor. Sosyal Projeler Merkezi ve Çankaya Ahşap Çocuk Oyuncakları Atölyesi (ÇAÇOY), kurulduğu günden bu yana birçok engelli vatandaşın eğitimine destek verip, meslek sahibi olmalarına yardımcı oldu. Zihinsel engelli bireylerin servis elemanı olarak beceri kazanmasına yönelik faaliyette de bulunan Çankaya Belediyesi, Ç'engel Kafe ile de zihinsel engelli gençlere servis elemanı yardımcılığı becerileri kazandırıyor. Zihinsel engelli kursiyerler, istihdamlarının kolaylaşması, iş hayatına adaptasyonlarının ve rehabilitasyonlarının sağlanması için Çankaya İMKB Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi'nden de destek alıyor.

DÜZAYAK SOKAKLAR

Karanfil Sokak, Konur Sokak ve Yüksel Caddesi bölgesinden Tunalı Hilmi Caddesi'ne uzanan tüm sokaklarda engelsiz yürüme alanı oluşturan Çankaya Belediyesi, rampalar ve asansör sistemiyle ulaşımı kolaylaştırıyor. Çankaya Belediyesi'nin oluşturduğu çocuk oyun sokaklarında da engelli miniklere ve vatandaşlara yönelik özel düzenlemeler yapılıyor. Belediye, yaş sınırı olmaksızın evde bakım hizmeti de veriyor.

Özel çocuklara özel hizmet
Keçiören Belediyesi, engelli vatandaşların ailelerine danışmanlık hizmetleri vermenin yanı sıra engelli istihdamını arttırmak ve işverenlerin bu konudaki çekincelerini ortadan kaldırmak için her iki tarafı bir araya getiriyor. Belediye, aynı zamanda engelli çocuklara geçici süreli ücretsiz bakım ve eğitim hizmeti veriyor. Özel Çocuklar İçin Sanat Evi Projesi ise engellilerin en çok gittiği atölyelerden biri. Keçiören Belediyesi, meslek edinme kursları, gündüz misafirhanesi, görme engelli vatandaşlar için web tasarım kursu hizmetleri de sunuyor.

Altındağ Belediyesi hayata bağlıyor
İlçe sınırları içinde yaşayan engelli vatandaşlar için projeler geliştiren ve engellilerin hayattan kopmamaları için çalışmalar yapan Altındağ Belediyesi, Altınay Yardım Organizasyonu ile yüzlerce kişiye yardım ediyor. Belediye, engelli dostu parklarla da vatandaşların rahatça dinleneceği ortamlar hazırlıyor.

"Yanlarındayız "
Altındağ Belediyesi, son 2 yılda 247 tekerlekli sandalye, 22 akülü araç ve 23 adet de koltuk değneği yardımı yaparak, engeli vatandaşları da hayata bağladı. Altınay Yardım Organizasyonu aracılığı ile düzenli olarak 935 engelli ve ağır hastası bulunan ailelere yardım ettiklerini belirten Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, "Dünyanın pek çok ülkesinde engelli vatandaşlar, engelli olmalarının dezavantajını yaşamıyor. Çünkü hepsi hayata bağlı ve sosyal hayatın içinde… Biz de kendi ilçemiz sınırları içindeki engelleri kaldırarak, tüm dezavantajları avantaja çevirmeye çalışıyoruz. Engelli vatandaşlarımızın eve kapanmalarına, hayattan kopmalarına gönlümüz razı değil. Altındağ Belediyesi olarak her zaman yanlarındayız" dedi.

Çok fonksiyonlu parklar mevcut
Altındağ Belediyesi, ilçede çok fonksiyonlu parklar da yapıyor. Güneşevler Mahallesi'nde inşa edilen Engelliler Parkı ise Ankara'da bir ilk. Parkın içinde oyun platformları, eğitim-oyun duvarları, düşünsel oyunlar, labirent, spor ve mini basketbol sahası ve kafe bulunuyor. Parkın tasarımı ise özellikle engelli vatandaşların da rahatlıkla kullanabilmeleri için özel kaplama ve döşeme malzemeleriyle yapıldı. Hiç merdiven kullanılmaması ise engelli vatandaşlar için büyük bir rahatlık oluşturuyor.

YARIN: Büyükşehir Belediyesi engelliler için ne gibi düzenlemeler yaptı?

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Onların da isteği 'Engelsiz Ankara'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN