Kurumsallaşmak aile şirketlerinde önemli

Giriş Tarihi: 8.4.2013

Üniversite ve dil eğitimini tamamladıktan sonra aile şirketinde inşaat işleriyle uğraşan Ali Ayna, "Hedefim büyüklerimden aldığım bayrağı en iyi şekilde taşımak" dedi

Genç yaşına rağmen aile şirketinde büyük başarılara imza atan Ali Ayna bu haftaki konuğumuz. Aldığı iyi eğitimi aile büyüklerinin tecrübeleriyle harmanlayarak kısa sürede iş hayatına kendisini kabul ettiren Ayna ile özel bir söyleşi gerçekleştirdik.
Ali Ayna kimdir, bize kendinizden bahseder misiniz?
1985 yılında Diyarbakır Dicle'de doğdum. Bilkent Üniversitesi Turizm Otel İşletmeciliği Bölümü'nü kazandım. Fakat bir yıl sonra dil eğitimi için yurt dışına gittim. İngiltere'nin Brighton şehrinde dil eğitimi aldım. 2012'de Atılım Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü'nden mezun oldum.
İş hayatına ne zaman atıldınız?
Üniversite hayatım boyunca aile şirketimizde aktif olarak çalıştım. Birçok sektörde faaliyet göstermemize rağmen ağırlıklı olarak inşaat ve akaryakıt alanında çalışmalarımız devam ediyor. Şirketimizin inşaat kısmıyla ben ve ekibim ilgileniyor.
Bize şirketlerinizden bahseder misiniz?
Aile şirketimiz olan Aliağa Group İnşaat 1941 yılında kuruldu. İlerleyen yıllarda bünyemize Centaş İnşaat'ı, Ağapet Petrolü ve Petco Petrolü kattık.
Peki, ne tür işler yapıyorsunuz?
Dicle-Ergani-Diyarbakır Karayolu, Karacadağ Karayolu, Bağlar, Fatih, Gözeli, Fiskaya, Koşuyolu İlköğretim okulları binaları, Dicle Hastanesi ve Dicle Sağlık Ocağı binaları, çok sayıda özel konut ve iş merkezleri… Bunlar bugüne kadar yapımını tamamladığımız projeler. Ağırlıklı olarak son zamanlarda karayolu, demiryolu ve DSİ ihalelerine katılıyoruz. Bu işleri gerçekleştirmek için firmalarımızın bünyesinde çok geniş çaplı TIR filomuz ve makine parkımız bulunuyor. Bu süreçte firmamız Bingöl- Solhan-Muş Deprem Konutları, İş Bankası Güney Doğu Anadolu Bölge Müdürlüğü Hizmet Binası, Adana Emniyet Müdürlüğü Polis Lojmanları yapımı, Uşak Banaz Ovası Sulama işleri Eskişehir Bölge Trafik Hizmet Binası ile çok sayıda özel apartman inşaatları ve yol yapım işlerini başarıyla tamamladı.
Akaryakıt sektöründe ise İzmir, Uşak, Konya ve Adana'da perakende şubelerimiz bulunuyor. Bunların dışında Opet ve Teco petrolcülük olarak iki bayiliğimiz inşaat firmalarına toptan akaryakıt satışı yapıyor. Bir de son olarak sigorta şirketimiz var. Burada ise müşterilerimizin sigortayla ilgili konularda ihtiyaçlarını gideriyoruz. Aynı zamanda danışmanlık hizmeti de veriyoruz.

Aldığım bayrağı en iyi şekilde taşıyacağım
Hedefleriniz neler?
72 yıl önce temelleri atılan şirketimiz kuşaktan kuşağa büyüyerek ve güçlenerek adını Türkiye'nin önemli firmaları arasına taşımayı başardı. Türkiye geneline baktığımızda aile şirketlerinin ancak iki ya da üç kuşak sürdürülebildiğini görüyoruz. Oysa ki bizim şirket grubumuz bu işi yıllar öncesinde başardı. Ben de aile şirketlerinde kurumsallaşmanın önemini bilerek şirketlerimizi daha da büyüterek ve genişleterek sonraki nesillere taşıma gayreti içinde olacağım. Aile büyüklerimden aldığım bayrağı en iyi şekilde taşıyacağıma güvenim tam.
Gazetemizi nasıl buluyorsunuz?
Aileden gelen bir alışkanlıkla güne mutlaka gazete okuyarak başlıyorum. Sabah Ankara içerik olarak zenginleşen dolu dolu bir gazete. Sabah Ankara sayesinde şehrin nabzını çok iyi tutabiliyorum.
Son olarak gazetemiz okurlarına ne söylemek istersiniz?
Yer aldığımız sektörlerde değişim ve gelişmeler doğrultusunda, hizmet kalitemizi arttırmak için sürekli gelişme göstererek, günümüz rekabet koşulları içinde müşteri memnuniyetini sağlamak, tüm kurum çalışanlarımızın katkılarıyla her zaman iç ve dış denetimlere açık daha kaliteli ve dinamik büyüme sürekliliği sağlamak temel hedefimiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurumsallaşmak aile şirketlerinde önemli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN