Yeşiltepe çehre değiştirdi

Giriş Tarihi: 8.4.2013

Kuzey Ankara Girişi Kentsel Gelişim Projesi kapsamında yepyeni bir çehreye kavuşan Yeşiltepe Mahallesi'nde binlerce gecekondu yıkılarak tarih oldu

TBMM'de özel kanun çıkarılarak TOKİ ile Büyükşehir Belediyesi'nin ortaklığında yürütülen Kuzey Ankara Girişi Kentsel Gelişim Projesi'nin en çok etkilediği mahallelerden biri olan Yeşiltepe, çehre değiştirdi. 6 bin 100 adet yeni konuta kavuşan Yeşiltepe, Başkent'in kuzey girişinde yer alan binlerce gecekondunun tarih oluşuna şahitlik etti.

"TANIKLIK ETTİK"
20 binlik nüfusuyla dikkat çeken Keçiören Yeşiltepe Mahallesi'nde yepyeni bir hayat başladı. Yıllarca derme çatma gecekondularda yaşamak zorunda kalan mahalle sakinleri artık yeni konutlarına kavuştu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı kura töreniyle evlerine kavuşan mahalleliler, "Yeşiltepe'nin ne kadar değiştiğine her gün gözlerimizle tanıklık ettik" dedi.

"TEŞEKKÜR EDİYORUZ"
Gecekondularından ayrıldıkları için ilk başta mutsuz olduklarını ancak yeni konutları teslim alınca her şeyin eskisinden daha güzel olduğunu dile getiren mahalle sakinleri, "Yapılan en ufak bir hizmet için bile teşekkür ediyoruz. Hem Ankara'nın kuzey girişi yepyeni bir görünüme kavuştu hem de biz yepyeni evlerimize yerleştik" dedi.

BÖLÜNMEK İSTEMİYORLAR
Keçiören'in Yeşiltepe Mahallesi'ne bağlı olarak yeni yapılan Kuzey Ankara TOKİ Konutları'na taşınan aileler, mahallenin bölünmesiyle zor durumda kaldı. Bir kısmı Aktepe Mahallesi'ne bağlanan ancak hem muhtarlık binası hem de aile sağlığı merkezi kilometrelerce uzakta kalan toplu konut sakinleri, evlerine daha yakın olan sağlık merkezi ve muhtarlığa gitmek istediklerini söyledi.

"EVİMİZE 400 METRE"
Bölünmek istemediklerini ve tekrar Yeşiltepe Mahallesi'ne bağlanmak istediklerini dile getiren mahalle sakinleri, "Neden böyle bir uygulama yaptıklarını anlayamadık. Ancak bu uygulama burada yaşayan vatandaşların yararına olmadı. Çünkü evimize 400 metre uzaklıkta bulunan aile sağlığı merkezine gitmek varken şimdi kilometrelerce uzağa yürümek zorunda kalıyoruz" dedi.

'KİLOMETRELERCE YÜRÜYORUZ'
Yetki lilerde n içinde bulundukları durumla ilgili yardım isteyen mahalleli, "Bölünmek istemiyoruz. Tekrar Yeşiltepe Mahallesi olarak kalmak istiyoruz. Burada yaşayanların maddi durumları iyi değil. Çocuğu hastalanan bir TOKİ sakini onu ancak kilometrelerce yürüterek sağlık merkezine götürmek zorunda kalacak. Bu sorun bir an önce çözülmeli" diye konuştu.

VATANDAŞ NE DEDİ?

Mehmet Hendekçi (Mühendis):
Çöp konusunda özen istiyoruz
Mahallemize otobüs ve dolmuşların daha sık gelmesini istiyoruz. Ayrıca hem Büyükşehir hem de Keçiören belediyeleri bu bölgeye biraz daha özen göstermeli. Özellikle çöpler konusunda.

Hasan Ali Kaya (Esnaf):
Gençler müzik açıp mahallede turluyor
Mahallemizde maalesef trafik kurallarına uyulmuyor. Gençler gece gündüz demeden gürültülü müzik açıp arabalarla mahallede turluyor. Denetim biraz daha artırılırsa bu tarz rahatsız edici şeylere engel olunur.

Bayram Koç (Esnaf):
Sağlık ocağı çok uzakta kalacak
Mahallenin bölünmesi vatandaşlar için çok zor olacak. Evlerine daha yakın bir sağlık ocağı varken Aktepe Mahallesi'ne kadar yürümek zorunda kalacaklar. Yeşiltepe bölünmemeli, herkes evine yakın olan sağlık merkezine gidebilmeli.

Yıldıray Erkan (Mahalleli):
Evimizi çoğu zaman pis su basıyor
3 aydır Kuzey Ankara TOKİ Konutları'nda oturuyoruz. Kurada şansıma zemin kat çıktı ancak evimiz her gün pis kokuyor. Kazan dairesine çok yakın bir konumdayız. Evimizi bazen su basıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeşiltepe çehre değiştirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN