Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Oyuncak Kütüphanesi kapı kapı gezecek

KalpAnkara Gençlik Derneği, geçen yıl kurulan ve hazırlıkları devam eden Gezici Oyuncak Kütüphanesi ile ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının yüzünü güldürecek

Giriş Tarihi: 9.4.2013
Oyuncak Kütüphanesi ve "Obezite Kader Değildir" gibi projeleriyle tanınan KalpAnkara Gençlik Derneği, şimdi de "Gezici Oyuncak Kütüphanesi" için çalışmalarını sürdürüyor. Derneğin kurucularından Kader Kaya, şehirdeki çocukların her türlü yeni oyuncağa rahatlıkla ulaştığını ancak gecekondularda yaşayanların bu kadar şanslı olmadığını söyledi. Kaya, projeyle oyuncak alma imkanına sahip olmayan ailelere, çocuklara ulaşılacağını, ancak bunu gerçekleştirmek için zamana ve kaynağa ihtiyaç duyduklarını anlattı. İlk oyuncak kütüphanesinin 1930'lu yıllarda ABD'de ortaya çıktığına dikkat çeken Kaya, "Çocuklar Oyuncak Kütüphanesi'nde paylaşmayı da öğreniyor. Oluşturulan atölye sayesinde, drama dersi, tiyatro eğitimi, desenboyama çalışmaları, ahşap oyuncak tasarlama, boyama ve üretme gibi etkinliklerle kişisel gelişimlerine katkı sağlıyoruz. Böylece genç yaşta zanaat elde edebilecek olan miniklerimizin gelecekte başarılı olmalarına ve dolayısıyla istihdamlarına da katkı sağlamayı hedefliyoruz" dedi.

Gençlere sesleniyoruz
"Oyuncak Kütüphanesi'nin Avrupa Birliği hibe projesi olduğunu, medyada duyulduktan sonra gönüllü olmak isteyen kişilerin sayısının arttığını ve dernekleştiklerini ifade eden Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü: "KalpAnkara'yı iki alt yapılanmaya ayırabiliriz. Biri oyuncak kütüphanesi, diğeri ise gençlik merkezi. Sadece oyuncak kütüphanesi olarak faaliyetlerimizi sürdürseydik yalnız çocuklarla ve oyuncaklarla ilgili etkinlikler düzenleyebilirdik. Ama biz gençlere de hitap etmek istiyoruz."

Sefa SARGIN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oyuncak Kütüphanesi kapı kapı gezecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN