Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Baharla birlikte alerji artıyor

Bahar aylarında sık görülen göz alerjileri kabusunuz olmasın! Gözde kızarıklık, kaşıntı, sulanma gibi şikayetler dikkate alınmalı

Giriş Tarihi: 10.4.2013
Kendinizi yorgun, mutsuz ve halsiz hissediyorsanız, bahara 'hoş geldin' diyebilirsiniz. Baharla birlikte birçok kişide bahar yorgunluğu, nezlesi ve alerjisi kendini gösterir. Uzmanlar, özellikle bahar yorgunluğuna karşı vatandaşları uyararak, vücudun mevsime uyum sağlama sürecinde mutsuzluk, halsizlik, sürekli uyuma isteğinin normal olduğunu belirtiyor. Gözde oluşan alerji ise kişilerin yaşam kalitesini düşürebiliyor.

KIZARIKLIK OLUŞUYOR

Göz alerjisi erken teşhis edilmediğinde ise görme kaybına kadar uzanan ciddi sorunlara neden olabiliyor. Uzmanlar korunmak için tozlu ortamlardan uzak durulmasını, şapka ve gözlük takarak dışarıya çıkılmasını öneriyor. Gözde alerji nezlesi ile kızarıklık, kaşıntı, ışık ve güneşe karşı aşırı hassasiyet gibi belirtiler ortaya çıkıyor.

BULAŞABİLİR
Dünyagöz Ankara Hastanesi'nden Dr. Fatih Yıldız göz nezlesi vakalarında önemli artış görüldüğünü belirterek, "Açık havada gözlerimiz en korunmasız organlarımızdandır. Rüzgarda uçuşan polenler ve tozlar alerjik göz nezlelerini ortaya çıkartır. Alerjinin en rahatsız edici yanı göz kaşınmalarıdır. Önlem alınmazsa göz kaybına neden olabilir" dedi. Dr. Yıldız göz nezlesinin el teması, öpüşme, havadan, paradan, havludan kolayca bulaşabildiğine de dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baharla birlikte alerji artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN