Dünyanın en büyük Kuran'ı Ankara'da

Giriş Tarihi: 10.4.2013

Ankaralı ressam Ziya Buyuk'un 1.5 yılda tamamladığı 5x2.5 metre ebadındaki dünyanın en büyük Kur'an-ı Kerimi, ihtişamıyla görenleri hayrete düşürüyor

Dünyanın en büyük Kur'anı Kerim'i Ankaralı ressam Ziya Buyuk tarafından yazıldı. İtalya'daki bir şirket tarafından Volga Bulgarları'nın İslam'ı kabul edişi anısına yaptırılan 2x1.5 metre ebadındaki Kuran'ın yaklaşık iki katı büyüklüğünde olan Kur'an, Ramazan ayı arefesinde, 24-30 Haziran günleri arasında Dolmabahçe Sarayı'nda sergilenecek. Buyuk'un 1.5 sene boyunca tuval üzerine her gün 2.5 sayfa yazarak tamamlayabildiği Kuran, 5x2.5 metre ölçülerinde. Arapça bilmeyen ve herhangi bir ders de almayan Buyuk'un sabrı ve ortaya koyduğu emek görenleri hayrete düşürüyor. Kur'an-ı Kerim'i Hüsrev hattını kullanarak tuval bezi üzerine yağlı boyayla ve tamamen el işçiliğiyle yazarak aynı zamanda bir rekora imza atan Buyuk, her sayfa için bir satır ayırdığını, en uzun sure olan Bakara Suresi'nin 46 satır, Yasin Suresi'nin ise 4.5 satır olduğunu söyledi. Üç parça halinde sergilenecek Kur'an-ı Kerim'de her satır yaklaşık 1.6 metre. Buyuk, eserin büyüklüğüyle göz dolduracağını ve Kur'an-ı Kerim'in ihtişamını bu vesileyle bir kez daha gözler önüne sereceğini kaydetti. Buyuk, "Kitap gibi ele alınıp okunamaz ama bulunduğu mekana ruhaniyetiyle ağırlık katacak" dedi.

Hamamönü'nde sergilenecek
İstanbul'a Altındağ Belediyesi'nin desteğiyle gideceklerini belirten Ziya Buyuk, dünyanın en büyük Kur'an-ı Kerim'nin Hamamönü Sanat Sokağı'ndaki atölyesinde mayıs ayına kadar görülebileceğini ifade etti. Dolmabahçe Sarayı'nın ardından Türkiye'nin belli başlı büyük illerinde ve yurt dışında da sergilemeyi düşündüklerini ancak şu anda bununla ilgili bir takvim oluşmadığını sözlerine ekleyen Buyuk, "Çok ziyaretçiler, gelen gidenler oluyor. Özellikle Müslüman ülkelerden gelen heyetler büyük ilgi gösteriyor. Benim tercihim eserin bir müzede kalıcı olması" diye konuştu. Buyuk, yeni projesinin ise Kuran'ı porselen üzerine aktarmak olduğunu dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın en büyük Kuran'ı Ankara'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN