Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Engellilere Sosyal Projeler Merkezi

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, engellilere yönelik projelerin hazırlandığı atölyeler ve kafeler hakkında bilgi verdi

Giriş Tarihi: 10.4.2013
Engellilere yönelik birçok projenin hayata geçirildiği Sosyal Projeler Merkezi'nin faaliyetleri anlatıldı. Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu ve Sabah Ankara Yayın Yönetmeni Osman Altınışık'a merkez hakkında bilgi vererek, Çankaya Ahşap Oyuncaklar Atölyesi (ÇAÇOY) ve Çengel Kafe'nin eğitim ve faaliyetlerini tanıttı.

"PİYASA DEĞERİ VAR"
Yaklaşık 3 yıldır faaliyette olan Çankaya Ahşap Oyuncaklar Atölyesi Atölyesi'ni gezen, engelli kursiyer ve eğitimcilerle sohbet eden Okan Müderrisoğlu, "Engelliler için bu kadar korunaklı ve her detayı düşünülmüş bir çalışma ortamı ilk kez görüyorum. İnsan odaklı bir faaliyet gösteriyorsunuz. Ayrıca ürettiğiniz ürünlerin piyasa değeri var. Bu unsurların bir arada olması oldukça değerli, gerçekten çok etkilendim" dedi. Osman Altınışık ise "Merkezde yürütülen çalışmalar dikkat çekici, örnek ve değerli" diye konuştu.

20 KURSİYER EĞİTİMDE

Atölye faaliyetleri hakkında ziyaretçileri Belde AŞ Genel Müdürü Serdar Karaduman ve ÇAÇOY Proje Koordinatörü Yalçın Dal bilgilendirdi. Bugüne kadar 40 kursiyerin mezun olduğu atölyede halen 20 kursiyer eğitim görüyor. Ahşap oyuncakların üretildiği merkezde kursiyerlere ağaç malzeme bilgisi, makine bilgisi, teknik resim eğitimleri veriliyor.

EVLERİNDEN ALINIYORLAR
Sabah özel araçla evlerinden alınan kursiyerler eğitimlerinin ardından aynı şekilde bırakılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık Eğitimi Genel Müdürlüğü'nün onayladığı müfredata göre verilen dersler 6 ay sürüyor. 2 teknik öğretmen, 1 sosyal eğitim uzmanı, 4 stajyer eşliğinde eğitim gören kursiyerler, spor, resim, müzik, sinema gibi aktivitelere de katılıyor.

YERİNDE İNCELEDİLER
Engelli bireyler için bir diğer faaliyet alanı olan Çengel Kafe'yi de ziyaret eden Müderrisoğlu ve Altınışık, burada engelli gençler için sürdürülen "servis ve sofra düzeni eğitimi"ni de yerinde izledi. Müderrisoğlu ve Altınışık, burada eğitim alan gençlerin daha sonra otel gibi tesislerde işe yerleştirilebilmesinin çok önemli olduğunu söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engellilere Sosyal Projeler Merkezi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN