Hazal ATEŞ: "Çözüm" memurları iş başına!

Giriş Tarihi: 10.4.2013
Hükümet, kamu yönetimine neşter vuruyor… Yaklaşık 2.5 milyon memuru ilgilendiren atama kriterleri de yeniden belirleniyor. Çalışma Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı tasarı önümüzdeki günlerde Başbakanlığa gönderilecek.
Memurun ilk tayin yeri Doğu ve Güneydoğu illeri olmayacak!
Bu bölgelere gelişmiş bölgelerde deneyim edinmiş, tecrübeli memurlar gönderilecek.
Öğretmen, asker, polis, doktor gibi bazı meslekleri kapsayan 3 yıllık zorunlu hizmet artık bütün kamu çalışanları kapsayacak.
Böylece, nitelikli personel dağılımındaki dengesizlik de son bulacak.
Zorunlu hizmetin kimler için uygulanacağı ise bölgenin ihtiyacı ve personel durumuna göre yönetmelikle belirlenecek.
Yeni modele göre, üst düzey bürokratlar bakanla birlikte gelip bakanla giderken, özel sektörden de doğrudan atama yapılabilecek.
Özel sektörden de yönetici atanmasının yolu açılıyor. Özel sektörde alanında uzman, kalifiye isimler her hangi bir bürokratik engele takılmadan bakanlıklar da dâhil bütün kamu kuruluşlarında yönetici olabilecek.
Düzenleme ile daire başkanı ve üstü görevlere özel sektörden doğrudan atama söz konusu olabilecek.
Kamuda yönetici olmak için gereken 10-12 yıl çalışma şartı 5 yıla indiriliyor.

Müşavirlik sistemine neşter
Görevden alınanların müşavir olması uygulaması son buluyor. Tasarıya göre, genel müdür ve üstü görevde olup da alınanlar müşavir olabilecek. Daire başkanı ve il müdürü gibi kadrolarda bulunurken görevi sona erenler ise uzman olarak görev yapacak. Daire başkanlığı, il müdürlüğü ya da genel müdür yardımcılığından müşavirliğe gelenler görev sürelerine uzman ya da araştırmacı olarak devam edecek.

Kariyer mesleklerinin önü açılıyor
Kamuda kariyer meslekleri olarak bilinen müfettiş, uzman ve denetmenliğe girişler ise kolaylaşıyor. Uzmanlığa atanırken mecburi olan tez hazırlama zorunluluğu kaldırılıyor. Ayrıca uzman ve müfettişliğe geçiş için 3 yıl olan yardımcılık süresi de 2 yıla indiriliyor.

Anlaşılan o ki!
Şark hizmeti "sürgün" değil, "çözüme" inanların yeni adresi olacak…

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazal ATEŞ: "Çözüm" memurları iş başına!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN