Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şimdi 'Atılım' zamanı

Giriş Tarihi: 10.4.2013

Kapılarını 1997 yılında açan Atılım Üniversitesi, geride bıraktığı 16 yılda yakaladığı uluslararası başarılarla adını en iyi üniversiteler arasına yazdırdı

Türkiye'deki vakıf üniversitelerinin ilk temsilcilerinden biri olan Atılım Üniversitesi, kurulduğu 1997 yılından bu yana kat ettiği yolla dünyanın en iyi 20 bin üniversitesi arasında ilk 2 binde yer buldu. Mezunlarının yüzde 92'sinin iş hayatına atıldığı Atılım Üniversitesi'nde yer alan 115 laboratuarda, binlerce öğrenci uygulamalı eğitim alarak teknolojiyle iç içe yetişiyor.

TÜRKİYE'DE İLK 10'DA

Dünyada ilk 2 bin, Türkiye'de ise ilk 10 üniversite arasına girmeyi başaran Atılım Üniversitesi, eğitimde marka olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Kurumun Mütevelli Heyet Başkanı Yalçın Zaim, uygulamaya yönelik eğitim verdiklerini dile getirerek, "Kurulduğumuzda sayıca çok az olan bölüm ve fakültelerimize karşın bugün 5 fakülte, 2 yüksekokul, 38 bölüm, 5 doktora ve 25 yüksek lisans programı veren 2 enstitüye sahibiz" dedi.

YÜZDE 92'Sİ İŞ BULDU
Şu anda bünyelerinde 6 bin 216 öğrencileri bulunduğunu ifade eden Yalçın Zaim, "Eğitim hayatı devam eden öğrencilerimizin haricinde 5 bin 863 mezunumuzla da ülkeye hizmet veriyoruz" diye konuştu. Zaim, Atılım Üniversitesi mezunlarının yüzde 92'sinin iş hayatına atıldığını vurgulayarak bunun kendileri için ayrıca bir gurur kaynağı olduğunu beli

ÖĞRENCİLERE ATILIM PAD
Eğitim ve öğretim aktivitelerinin sınıf içiyle sınırlı kalmayarak, günlük yaşamla bütünleştirilmesi konusuna dikkat çeken Yalçın Zaim, "Öğrencilerin istedikleri zaman, istedikleri yerden bilgiye erişimlerine olanak sağlayan tablet bilgisayarlar günümüzde büyük olanaklar sunuyor. Bu vizyonla Atılım Üniversitesi, kendi bünyesinde ürettiği "Atılım mPad" tabletiyle öğrencilerine daha kalıcı bir eğitim veriyor" diye konuştu.

TIP FAKÜLTESİ İÇİN GERİ SAYIM
Araştırma üniversitesi olma konusunda ilerleyişlerini sürdürdüklerini belirten Zaim, "17 araştırma ve uygulama merkezimiz var. Bunların koordine edilmesi için bünyemizde ARGEDA adı altında ayrı bir yapılanmamız mevcut. Tıp fakültesi açmak da istiyoruz" dedi.

STRATEJİ GELİŞTİRİLMELİ
Atılım Üniversitesi, yarattığı akademik değerlerin yanı sıra yer aldığı bölgede topluma olan katkılarıyla öne çıkıyor. Vakıf üniversitelerinin devlete hiçbir maddi külfeti olmadan işletildiğini hatırlatan Yalçın Zaim, "Türkiye konumu itibariyle yükseköğretimde merkez haline gelebilir. Bunun için vakıf üniversiteleri ve yetkili merciler bir araya gelip strateji geliştirmeli. Bir kısım çalışmalara başlanıldı ancak yeterli değil" dedi. Vakıf üniversitelerinin büyüyüp güçlenmesiyle istihdam olanaklarının artacağını ifade eden Yalçın Zaim, "Bugün vakıf üniversitelerinde yaklaşık 20 binden fazla kişinin çalıştığını tahmin ediyorum. Bu, Türkiye için ciddi bir rakam. Üniversiteler bulunduğu şehrin sosyal, ekonomik ve fiziki yapısı üzerinde etkisi olan kurumlar. Ayrıca Atılım Üniversitesi, istihdam olanaklarının yanı sıra kültür ve sanata da destek veriyor" dedi.

"ÖZEL DEĞİL VAKIF"
Vakıf üniversitesi kavramının tam olarak anlaşılmadığını dile getiren Yalçın Zaim, "Herkes, 'özel üniversite' diyor. Vakıf üniversiteleri kuruluş aşamasında ve faaliyet döneminde devletten bir katkı almadığı gibi yükseköğretim alanındaki yükü azaltıyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şimdi 'Atılım' zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN