Ekmeğini gökyüzünden çıkarıyor

Giriş Tarihi: 11.4.2013

Kule vinç operatörleri yerden metrelerce yükseklikte 'Kartal Yuvası' diye tabir edilen küçük kabinlerde günde 8 saat çalışıyor

Ankara'da inşaat sektöründe yaşanan hızlı gelişmeyle birlikte şehrin dört bir yanında gökdelenler yükselmeye başladı. İnşaat alanında yaşanan bu gelişme "kule vinç operatörlerini" en önemli iş kollarından biri haline getirdi. İnşaat firmalarının olmazsa olmazı kule vinç operatörleri çalışma koşullarıyla dikkat çekiyor. Dünyanın farklı bölgelerinde çalışan Vahit Kardiyen de ekmeğini gökyüzünden çıkaran isimlerden biri.

KABİNDE 8 SAAT
Yerden 60 metre yükseklikte çalışan Kardiyen, 25 yıldır kule vinç operatörlüğü yapıyor. Küçük bir kabin içerisinde günde ortalama 8 saat çalışan Vahit Kardiyen, sadece öğle yemeği yemek için karaya iniyor. Vince çıkarken yanına ihtiyaçlarını giderecek malzemeler aldığını söyleyen vinç operatörü, "Vince çıkmak kolay olmadığı için yanıma yiyecek ve içecek alıyorum. Lavaboya inmek de zaman alıyor. Bu nedenle yanımda acil durumlar için pet şişe bulunduruyorum" dedi.

"İLGİ ARTMAYA BAŞLADI"
Yaptığı işin son zamanlarda popüler bir meslek haline dönüştüğünü anlatan Kardiyen, "Türkiye'de inşaat sektörü büyüdükçe bizim işe duyulan ilgi de artmaya başladı. Bir kule vinç operatörü 150-200 işçinin yapacağı işi tek başına yürütüyor. Bizim mutlaka dikkatli olmamız lazım" dedi.

TEK ENGEL RÜZGAR
Dünyanın farklı yerlerinde kule vinç operatörü olarak çalıştığını söyleyen Vahit Kardiyen, şöyle konuştu: "Rusya'da, Libya'da, Irak'ta baraj inşaatlarından tutun da alışveriş merkezine kadar birçok yerde çalıştım. Rüzgarlı havalar hariç yaz-kış vincin başındayım. Sadece rüzgarlı havalarda çalışamıyoruz. Çünkü rüzgar vinci çeviriyor. İşimi severek yapıyorum. Bir oğluma da bu işi öğrettim. O da vinç operatörü olarak çalışıyor." Çalıştığı yüksekliğin yapılacak işe göre değiştiğini ifade eden Vahit Kardiyen, "Biz işe vinci burada 50 metreye kurarak başladık. İnşaat yükseldikçe vincin boyu da yükseliyor. Diğer işlerde 120 metreye kadar çalıştığım oldu. Kartal yuvasından aşağıya bakmanın, gökyüzünde çalışmanın tutkusu bir başka oluyor. Ben yüksekten korkmuyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekmeğini gökyüzünden çıkarıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN