Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Altındağ'ı kendi evimiz gibi görüyoruz

Giriş Tarihi: 14.4.2013

Örnek alınan belediye haline gelen Altındağ Belediyesi, hiçbir yerden borç almadan tüm yatırımlarını kendi kaynaklarından karşılıyor. Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, "Altındağ'ı evimiz gibi görüyoruz" diyor

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, ilçe sakinlerine bir yıl boyunca gerçekleştirdiği icraatları anlatarak gelecek yılın projeleri hakkında bilgi verdi. Tiryaki, Ankara'da ilk kez denenen "watch out" perdesinde 3 boyutlu bir sunum gerçekleştirdi. Sunumun ardından, spor, sanat, eğitim gibi farklı dallarda dereceye girmiş Altındağ'ın başarılı çocukları da sahneye davet edilerek ödüllendirildi.

BÜTÇE HER YIL ARTTI

Altındağ Cemil Meriç Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıda konuşan Veysel Tiryaki, "Göreve başladığımız 2004 yılında 33 milyon TL ile devraldığımız belediyenin gelir bütçesini, 2012 yılında 175 milyon TL'ye çıkardık. 2012 yılını dev yatırımlarla tamamladık" dedi. Tiryaki, "Altındağlı hemşerilerimizi, sivil toplum kuruluşlarını ve Altındağ'ın ileri gelenleriyle her yıl bir araya geliyoruz. Şeffaf belediyeciliğin bir gereği olarak 2012 yılında yaptığımız çalışmaları anlatıyoruz" diye konuştu. 2013 yılı için kurban kesim alanı, 2 adet yüzme havuzu, köy park ve mesire alanı projelerinin inşaatlarının hızla devam ettiğini ifade eden Tiryaki şunları kaydetti: "Geçmişte Altındağ'ın zahmetini çekenler, bugün rahmetine ortak oluyor. Geçirdiğimiz zorlu dönemlere rağmen, değişen ve güçlenen yapımızla, kaliteli hizmet ve kurumsal yönetim anlayışımızı devam ettirerek, Altındağ'a, Ankara'ya ve Türkiye'ye değer katmaya devam edeceğiz. Biz Altındağ'ı kendi evimiz, Altındağlıları da ailemiz gibi görüyoruz."

2012'DE 71 MİLYON TL YATIRIM
"2006 yılından itibaren gelir gider dengesini tutturan Altındağ Belediyesi, 2012 yılında 175 milyon TL gelir elde ederken bunun 71 milyon TL'sini yatırıma harcadı" diyen Veysel Tiryaki, 2012 yılına damga vuran yatırımları tek tek anlattı. 2004-2012 yılları arasında Altındağ'a net 315 milyon TL yatırım yapıldığının altını çizen Tiryaki şunları söyledi:

25 BİN KAÇAK YAPI YIKILDI
"2012'de 3 bin 260 gecekonduyu kavgasız gürültüsüz yıkan Altındağ Belediyesi, 2005 yılından bu yana toplam 25 bin kacak yapıyı yıkmış oldu. 2005'ten bu yana 260 km yeni yol açıldı. Sadece 2012 yılında 656 inşaat ruhsatı verildi. Altındağ, Ankara'da en çok konut inşaatı yapılan ilçe haline geldi. Aktaş 1. ve 2. etap, Çinçin 1. ve 2. Etap, Doğantepe ve Gökçenefe Toplu Konutlarını tamamlayan Altındağ Belediyesi, 2012 yılında Çinçin 3. etapla birlikte Aktaş 3. Etap, Bentderesi, Şükriye Mahalleleri'ndeki çalışmalara hız verdi. Başpınar Mahallesi'ndeki yıkımları da tamamlayan Altındağ Belediyesi, bu alanda da toplu konut çalışmalarına başladı."

ÇİNÇİN'E DEV KÜLTÜR MERKEZİ
Veysel
Tiryaki, "Sosyal yapıyı da değiştirmek için projeler üreten Altındağ Belediyesi'nin bölgedeki en dikkat çeken çalışmalarından biri de, Çinçin'e inşa edilen Kültür Merkezi… 6 bin metrekare kapalı alanı bulunan tesiste, 1500 kişilik çok amaçlı bir salon bulunuyor. Güneşevler , Aydınlıkevler, Battalgazi, Gülpınar, Feridun Çelik, Karapürçek, Alemdağ, Başpınar, Karakum ve Yıldıztepe mahallelerine yapılan anaokullarının inşaatları tamamlandı" dedi.

İLÇEDEKİ DEV PARKLARIN SAYISI 27'YE YÜKSELDİ
2012 yılında Yeşil Kuşak Parkı, Anahatun Parkı, Oyun Parkı, Kaykay Parkı, Beşikkaya, Güneşevler, Yıldıztepe parklarının inşaatlarının tamamlandığını anlatan Turyaki, "Doğantepe Mahallesi'ne yapılan ve Bosna Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegevic'in isminin verildiği park, açıldı. Diğer yandan 2012 yılında yapımına başlanan 400 dönüm üzerine kurulu Mesire alanı da 2013 yılında hizmete girdi."

KÖY PARK'TA KÖY ATMOSFERİ
Altındağ'a
100 yıl öncesinin köyünü inşa etiklerini anlatan Veysel Tiryaki, 400 dönümlük bir arazi üzerine kurulan Köy Park'ı, "Çocuklarımız su değirmeninin, yel değirmeninin ne olduğunu öğrenecek. Bir buğdayın un haline nasıl geldiğini görecek. Sütün fabrikada üretilmediğini görecek" sözleriyle anlattı. Veysel Tirkayi, "Ali Ersoy Mahallesi'ne iki adet yüzme havuzu inşa ediliyor. 3000 metrelik alanda gerçekleştirilen proje, büyük bir spor kompleksi niteliğinde. Ankara'nın en büyük ve en modern Kurban Kesim Alanı Altındağ'a inşa ediliyor. Modern tesiste, her 6 dakikada 3 hayvan kesip paketlenebilecek" dedi.

HAMAMARKASI'NDA SON RÖTUŞLAR YAPILIYOR
Ankara tarihi için önemli bir bölge olan Hamamönü'nde gerçekleştirdiği restorasyon çalışmalarını Hamamarkası olarak adlandırılan bölgeye de taşıyan Altındağ Belediyesi, çalışmalarında son noktaya geldi. Altındağ Belediyesi'nin birkaç yıl önce yıkılmaktan kurtardığı ve başarıyla tamamlanan restorasyon çalışmalarının ardından müze olarak hizmete açtığı kapalı bölümün ardından, Ulucanlar Cezaevi'nin yarı açık kısmının restorasyon süreci de tamamlandı. Halkın geleneksel ve modern görsel sanatları daha yakından tanımasını ve isterlerse öğrenmelerini sağlamak amacıyla, Ulucanlar Yarı Açık Cezaevi'nin içerisindeki 30 atölye sanatçılara tahsis edildi ve bu alanda bir sanat sokağı oluşturuldu
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altındağ'ı kendi evimiz gibi görüyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN