Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İngilizce'yi biz öğretebiliriz

Cambridge Üniversitesi'nin araştırmasına göre dünyada en çok İngilizce konuşulan ülke Hindistan'ın Büyükelçisi Susmita G. Thomas, Ankara'da İngilizce eğitim veren bir okul açılmasını arzu ediyor

İhtişamın, renklerin, farklı desenlerin bir arada buluştuğu bir rezidansın daha içindeyim. Atakule'ye 3 dakikalık mesafede yer alan bu büyükelçilik binası ve rezidansı, zengin ve birbirinden farklı doğal yapısı, kültürel ve dini mirası ile 'Dünya Harikaları'ndan Tac Mahal'i, mutfağı, sineması, müziği, dansı ve geleneksel kıyafetleriyle ünlü dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi Hindistan'a ait. Fotoğraf sanatçısı arkadaşım Deran Atabey ile kapıdan içeri girdiğimizde zengin bir kültürün tam ortasında buluyoruz kendimizi.

'PEK ÇOK İLİ GEZDİM'
Ülkenin Türkiye'deki kadın Büyükelçisi Sustima G. Thomas, bizi sıcak gülümsemesiyle karşılıyor. Sohbete başlamadan önce gözlerimi geniş salonda gezdiriyorum ve Hindistan'a özgü onlarca detay görüyorum ve koyu bir sohbete adım atıyorum. Büyükelçi Thomas, Türkiye'de ilk kez görevi dolayısıyla bulunduğunu anlatıyor. Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ile işbirliği içinde olduklarını belirten Thomas, 1.5 yıllık görev süresi içinde TUSKON'un önerdiği tüm illeri gezdiğini dile getiriyor.

'TEK SORUN, DİL'
İki ülke arasındaki ticareti geliştirmek için çalışmalar yaptıklarını belirten Thomas'a Ankara'da neler yapılabilir, fikirlerini soruyorum. Aldığım yanıt ise hayli ilginç. Büyükelçi, Cambridge Üniversitesi'nin araştırmasına göre dünyada en çok İngilizce konuşulan ülke olduklarını anlatıyor. "Demek ki İngilizler'den daha iyi İngilizce konuşuyorsunuz " dediğimde gülümsüyor ve ekliyor: "Ankara'da İngilizce eğitim veren bir Hint okulu açılabilir. Türkler çok iyi ve sıcakkanlı insanlar ancak aramızdaki tek sorun dil. Hemen hemen herkes İngilizce öğrenmek için kurslara gidiyor. Bir okul açarsak bu dili öğrenmek çok daha kolay olabilir." Büyükelçi, Hindistan'da 22 resmi dilin olduğunu ve her insanın bu dillerden en az üçünü (Hintçe, İngilizce ve Anadil) bilmek zorunda olduğunu anlatıyor: "Ben, eşimle sadece İngilizce konuşabiliyorum çünkü Hintçe biliyor ama çok az ve anadillerimiz farklı."

TÜRKİYE TARİHİ BENİ ŞAŞIRTTI
Daha önce hangi ülkelerde büyükelçi olarak görev aldınız?

Şili'de büyükelçilik, San Francisco'da başkonsolosluk görevlerini üstlendim.
Türkiye'ye gelmeden önce burası hakkında neler biliyordunuz?
Türkiye'yi çok seviyorum çünkü insanları çok sıcak.
Ankara'yı nasıl buldunuz?
İstanbul'dansa Ankara'yı tercih ederim. Orası çılgın bir şehir.
Aileniz nerede?
Çocuklarım ABD'de okuyor. Eşim de orada.
Aradaki mesafe sıkıntı yaratmıyor mu?
İlk kez ailemden uzak kalıyorum. Biraz zor oldu ama yavaş yavaş alışıyorum.
Türkiye'de nereleri görme fırsatınız oldu?
Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ile işbirliği içindeyiz. İki ülke arasında ticari ilişkileri geliştirmek istiyoruz. Bu nedenle TUSKON'un önerdiği tüm şehirlere gittim. Trabzon, Van, Diyarbakır ve Antalya dışında her şehri gezdim ve çok beğendim.
Ankara için düşündüğünüz bir proje var mı?
Cambridge Üniversite'nin araştırmasına göre dünyada en çok İngilizce konuşulan ülke Hindistan. Ankara'da da İngilizce eğitim veren bir Hint okulu açılabilir. Çoğu insan özel kursa gidip İngilizce öğrenmeye çalışıyor. Böyle bir okul olsa daha kolay olur. Aynı zamanda bilgisayar teknolojisiyle ilgili bir bölüm olabilir. Türk insanları çok yardımsever ancak tek sıkıntımız dil.
Peki, sizin Türkçe'ye yatkınlığınız var mı?
Türkçe başka ülkelerde de konuşulsaydı öğrenmek isterdim. Görev sürem içinde öğrenme imkanım da zayıf.
Sizce bir Türk'ü diğer insanlardan ayıran özellik nedir?
Çok sıcakkanlı ve misafirperverler. Doğu kültürü mevcut, yakınız…
Türkiye'de sizi en çok şaşırtan şey nedir?
Midas'ta ve Kütahya'da karşılaştığım şeyleri 'mitoloji' olarak değerlendirdim ama tarihmiş. Çok şaşırdım. Müslüman bir ülke ama Hıristiyanlar'a ait çok şey var burada.

ASENA'NIN DANSINI ÇOK BEĞENDİM
Hint kadınlarının sağlık ve güzellik sırları nelerdir?
Genelde Hindistan cevizi ve yağı kullanılır. Daha çok bitkisel ürünleri tercih ederiz. Boş zamanlarınız oluyor mu? Neler yapıyorsunuz?
Bir diplomat için boş zamanlar yok gibidir. Çok zaman bulursam büyükelçiliğin bahçesinde geziyorum. Gazete ve kitap okuyorum.
Müzik dinler misiniz?
Hint müziğini dinlemeyi seviyorum.
Türk sanatçılardan bildikleriniz var mı?
Maalesef. İstanbul Kültür Merkezi'nde Türk dans gösterilerini izledim ve çok beğendim. Asena'nın dansını da çok beğendim.

LEZİZ BÖREKLER: SAMOSA VE PAPAD
Hindistan denilince akla gelen ilk öğelerden olan mutfak, oldukça zengin. Bol baharatlı ve acı yemekler, farklı soslarla zenginleştiriliyor. Büyükelçi Susmita G. Thomas, bize ikram ettiği 'Samosa' ve 'Papad' hakkında bilgi veriyor. Bizim patatesli böreklerimizi andıran ama daha yoğun tadı olan Samosa'yı yapmak için öncelikle tam buğday unu ile anason çekirdeği yumuşatılıyor. İçine konulacak, patates, kekik, zencefil, sarımsak biraz da Hint sosu birlikte karıştırılıyor. Undan elde edilen hamur yuvarlak açılıyor ve yarıdan kesiliyor. İçine hazırlanan sos konuluyor ve üçgen şeklinde kapatılarak yağda kızartılıyor. Papad ise sadece mercimek ununa baharat karıştırılarak yapılan bir hamur ve güneşte kurutularak yenmek üzere hazır hale getiriliyor, dileyenler Papad'ı da Hint soslarına batırıp tüketebiliyor.

ELBİSE RENKLERİNİZ  GENELLİKLE KOYU
Ankara'daki tarihi mekanları görme fırsatınız oldu mu?

Nereye gidersem oranın müzesini mutlaka gezerim. Ankara'da da gezdim ve çok beğendim.
Bu kentte en çok nereye gitmeyi seviyorsunuz?
Ankamall'u seviyorum. Orada çok farklı insanları görebiliyorum. Orası hayat dolu ve alışverişi çok seviyorum. Kebap yemek için Urfa Eyvan Kebap Sofrası'na gidiyorum. Bizde de kebap var ama burada yapılan oldukça farklı…
Yemeklerden devam edelim… Sevdiğiniz Türk yemeği var mı?
Şiş kebabı çok seviyorum.
Hint mutfağı denince söyleyeceğiniz ilk şey nedir?
Baharat… Zengin bir karışımı var. Herhangi bir Hint mutfağında 25-30 çeşit baharat bulabilirsiniz.

İLGİNÇ HİN T GELENEKLERİ
Hindistan kıyafetleri çok renkli… Türk kadınlarının kıyafetlerini, tarzını nasıl buluyorsunuz?

Genelde Batı tarzı giyiyorsunuz ve daha çok koyu renkler tercih ediyorsunuz. Ben, geleneksel kıyafetimizle çok rahat hissettiğim için sürekli bunu giyiyorum. Sari ile bir yemeğe ve işe gidebilirsiniz.
Kendi ülkenize özgü gelenek ve göreneklerden söz eder misiniz?
Misafirimizi ilk karşıladığımız anda çiçek kolye veririz. Kırmızı boyayı alınlarına süreriz. Bu üçüncü göz demek… Her şeyi görür… Bir gelin eve ilk kez girdiğinde önce sağ ayağını yağın içine koyar ve öyle içeri gider. Yağ, her tarafa yayılır ve bu bereket demektir. Hindu'larda kız gelin olduğunda avucunu pirinç doldururlar ve baba evinden giderken sol eliyle pirinçleri geriye doğru atar. Bunun anlamı da 'Sizin verdiğiniz hak helal olsun, bu evle işim bitti, artık eşimin evindeyim' demektir. O sırada herkes ağlar.
Kültürünüz çok geniş... Yüzlerce inanış var diye biliyorum…
Bazı insanlar yanlış biliyor. Çok Tanrı olduğuna ilişkin inanış yanlış. Tanrı tek ve aynı ama adlandırışlar farklı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngilizce'yi biz öğretebiliriz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN