Türkiye'nin en iyi haber sitesi

17 yaşında iş hayatına atıldı dünyaya açıldı

Babasının rahatsızlığının ardından 17 yaşında iş hayatına atılan Renan Ceylan, aydınlatma sektöründe adından söz ettiriyor. Ceylan, kadınların mutlaka çalışması gerektiğini savunuyor

Giriş Tarihi: 15.4.2013
Türkiye' nin imalat sektöründe faaliyet gösteren başarılı iş kadınlarından LSP Aydınlatma Firması'nın ortaklarından Renan Ceylan'la üretimini gerçekleştirdiği led aydınlatma sistemleri ve iş hayatında kadın olmanın güçlükleri üzerine konuştuk.
İş hayatına girişiniz nasıl oldu?
1987 yılında babamla beraber çalışmaya başladım. Ailenin ilk çocuğuyum. Babam rahatsızlanınca işi devraldım. İş hayatına böyle girdim. Aile şirketlerinin Türkiye'deki klasik problemlerinden dolayı bir müddet sonra bu şirketlerimizi tasfiye edip sadece imalat üzerine yoğunlaştık ve LSP Aydınlatma'yı kurduk.

SEKTÖRDE LİDER
LSP Aydınlatma ne yapıyor?
LSP Aydınlatma Proje ve Tasarım şirketimizi 2003 yılında estetik, teknolojik ve ergonomik tasarımlar yapmak, üretmek, projelendirmek ve uygulamak amacıyla kurduk. Led teknolojisi ve renk değiştiren aydınlatma sistemleri konusunda uzmanlaşarak mekanlara farklılık katmayı ilke edindik. LSP Aydınlatma, 10 yıllık sürecin sonunda sektöründe lider ve referans firma pozisyonuna geldi. Ledli aydınlatma konusunda faaliyet yürüten ve geliştirdiği ürünleri 3 ana grupta (iç mekan, dış mekan, led şerit&kontrol sistemleri ) 80 başlık altında piyasaya sunan LSP Aydınlatma, satış rakamları ile 2012 yılında Türkiye ve dünya pazarında söz sahibi olduğunu kanıtladı.

GİZEM KATIYOR
LED LİNE teknolojileri hakkında bilgi verebilir misiniz?
LSP'nin yeni nesil aydınlatma ürün grubunda bulunan LED LINE, estetiği, teknolojiyi ve ergonomiyi bir araya getiriyor. Standart armatürlerde olduğu gibi ampul değiştirmeye gerek kalmıyor. IP65 koruma sınıfında olan ürünün standart boyları 30, 60 ve 90 cm. Kırmızı, mavi, beyaz, amber, yeşil ve RGB renk değiştiren sistemiyle mekanlara gizem ve farklılık katıyor. Senkron ve asenkron çalışma özelliğine sahip. İç ve dış mekanlarda rahatlıkla kullanılabiliyor. Isı problemini aştığı için tarihi bina aydınlatmalarında da kullanılan LED LİNE yaşamlara, yaşanılan mekanlara sanatın ve tekniğin dansını yansıtıyor.

IŞIKLI PARKE TAŞI
Başka tasarladığınız ürünler var mı?
FİERE PİECE markasıyla ürettiğimiz 'ışıklı parke taşları'yla mekanların mimarisini tamamlayan yenilikçi çözümler getirdik. Bir mekanın istenilen özelliklerini vurgulayan, ifade katan ledli ürünlerimizle en yüksek konfor ve estetiği müşterilerimize sunmaya devam ediyoruz. Faaliyete başladığımız günden bugüne kadar gerek ürün tasarımı gerek üretim kalitesi açısından sürekli gelişim içinde olmaya ve daha iyi hizmet vermeye çalışıyoruz. Tasarladığımız ürünlerle iç ve dış dekoratif aydınlatma, lineer aydınlatma ve çevre aydınlatması konusunda projenin kendine özgü özelliklerine uygun çözümler üretiyoruz. Led teknolojisini kullanarak ürettiğimiz ürünlerimizle aydınlatma sektöründe yeni bir akım yarattık. Kullanıcının daha estetik, daha işlevsel ürünlere sahip olmasını sağlamak düşüncesiyle teknolojinin tüm yeniliklerini de kullanmayı ilke edindik. Mekanlara alternatif aydınlatma sunarken yüksek kalite ve iyi hizmet politikamızdan asla ödün vermedik. Mükemmellik detaylarda saklıdır düşüncesiyle ışığa farklılık katan ürünlerimizle müşterilerimizin hayatlarını renklendiriyoruz.
Ürünleriniz nerelerde kullanılıyor?
Aslında birçok değişik alanda kullanılabiliyor. Sonuçta küçücük bir ışıktan çok büyük bir ışık sağlanabiliyor. Verimli ve enerji tasarruflu bir ürün olduğu için de mimarlar, proje firmaları, belediyeler, inşaat firmaları bizim ürünlerimizi tercih ediyor. Oteller, restoranlar, park ve bahçeler, iç mekan aydınlatmasında ise SPA'lar bizimle çalışıyor.

AİLEMİZDE HEPİMİZİN FİKRİ ALINIRDI
Ailenizin kadına bakış açıcı nasıl?
Benim aile yapım çok demokrattı. Son sözü annemle babam söylemesine rağmen her konuda muhakkak hepimizin fikri alınırdı. Zaten işin başına geçmeden önce de eğitimim, işe bakışım konusunda işin başına geçecek kişi olarak yetiştirilmemde ailemin çok büyük bir katkısı var. Şu an eşimle birlikte çalışıyoruz. Eşim hem hayat hem de iş arkadaşım. Birlikte çalışma dengesini çok iyi oturttuk ve iş hayatımızı özel hayatımıza yansıtmamaya çalışıyoruz. Aynı işi yaptığımız için gün içinde yaşadığımız sıkıntıyı, yoğunlukları bildiğimiz için evde birbirimize daha hoşgörülü olmayı başarabiliyoruz.
Tabi hayat sadece işten ibaret değil, çocuklarımızla birlikte vakit geçirmek, zaman zaman birlikte dalış yapmak, sosyal faaliyetlerde bulunmak en büyük keyiflerimiz arasında. Böyle zamanlarda yaşamaktan daha büyük bir zevk alıyoruz ailece.

Hobileriniz var mı?
Denize olan tutkumu ve merakımı, 1995 yılında scuba diving brövesi alarak gidermeye çalıştım. Hala eşim ile beraber her fırsatta dalıyoruz. Büyük oğlumuz da geçen sene başladı. Darısı küçüğe.
Sivil toplum kuruluşlarında görev aldığınızı biliyoruz…
Evet, çeşitli STK'larda görev alıyorum Örneğin ANGİKAD. ANGİKAD'da yönetim kurulu üyesiyim ve İş Geliştirme Komitesi Başkanlığı'nı yapıyorum. Bu dönemde ANGİKAD Yönetim Kurulu Başkanlığı'na ekibimle beraber adayım. Anadolu Lions Kulübü'nde 2. Başkan'lık görevini yürütüyorum. KAGİDER de diğer üyesi olduğum bir dernek.

SESİMİZİ DUYURMALIYIZ
Kadın-erkek fırsat eşitliği hakkında ne düşünüyorsunuz?
Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu'nun çalışmalarını takip ediyorum. Önemli olduğunu ancak yeteri kadar desteklenmediğine inanıyorum. Ancak bu desteğin sağlanması da biz kadınların elinde. İyi takipçi olmalıyız. Sesimizi her yerde duyurmalıyız. Toplumun yarısını oluşturan kadınlar yaptıkları işlerde etkin olarak lider konumuna çıkmalı ve bunun için çok çalışmalı. Unutmayalım ki yarımdan bir olamayız. Toplumda kadını erkeği ile bir bütünü oluşturuyoruz. Bütün olmayı başardığımızda bu sadece kadınların kazanımı değil Türk toplumunun kazanımı olacak. Ülkemiz hızlı yol alacak. Dünyada hak ettiğimiz ekonomiye, itibara kavuşmuş olacağız.
Son olarak ne söylemek istersiniz?
Çalışmadan, mücadele etmeden hiçbir şeye sahip olunmuyor. Yılmadan çalışmalıyız. Bizim ülkemizin çalışan insanlara ihtiyacı var. Hiç kimse evde oturmamalı. Herkes 'ben ülkem için ne yapabilirim demeli' ve çalışmalı. Bunu demenin zamanı geldi de geçiyor bile. Çalışacağız ve üreteceğiz başka çaresi yok. Çalışmak her insanın görevi.

BAKIŞ AÇISI DEĞİŞMELİ
İş hayatında kadın olmak… Bu konudaki görüşleriniz neler?
Ben iş hayatına genç yaşta atıldım. Daha yaşım 18 bile değildi. Türkiye'de kadın olmak çok zor. Toplumun kadına bakış açısı değişmediği sürece bu zorluklar hep devam edecek. Karşınızdaki kişiyi bir birey olarak kabul etmediğiniz sürece bu sorunu aşmak maalesef gittikçe zorlaşacak. Erkekleri kadına saygılı, kadının da bir birey olduğu konusunda eğitmek gerekiyor. Çünkü o erkeği de yetiştiren bir kadın sonuçta. Devlete, sivil toplum kuruluşlarına, kısacası her bireye iş düşüyor bu konuda. Türkiye'de zaten özel sektörde var olmak çok zor. Bu hayatı devam ettireceksek bir erkek ne yapıyorsa biz kadınlar da aynısını yapmalıyız. Çünkü erkek okumasa da bir şeyler yapabilir, bir iş bulup çalışabilir. Ama kadın, daha donanımlı olmalı ki işe alınırken tercih sebebi olabilmeli. Bir de en önemli sorunlardan biri kendi aramızda dayanışmanın az olması. Dost olabilmeyi başarabilmemiz lazım. Kadının kadınla dost olduğunu ispatlamamız lazım. Kadınlara girişimcilik ruhunu lazım.

Ar-Ge çalışmaları yapıyor musunuz?
Geçen yıl elde ettiği cironun yüzde 25'lik oranını Ar- Ge'ye harcayan LSP Aydınlatma sürekli "iyileşme ve gelişme" yaklaşımı sonucunda yüzde 20 oranında yeni ürün tasarımının seri imalatını yapmayı başardı. LSP, 2012 yılında katıldığı Frankfurt Light+Building Aydınlatma Fuarı'nda yeni ürünlerini dünyanın beğenisine sundu. LSP Aydınlatma, gerek tüm dünyada katıldığı fuarlarla gerekse kendi içinde yaptığı Ar-Ge çalışmaları ve çözüm ortağı olan profesyonel tasarımcılarıyla 2010 yılında Dr. Hakan Gürsu ve ekibinin tasarımı olan, "Zeus" ile "A Lighting Design Award" ödülüne layık görüldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
17 yaşında iş hayatına atıldı dünyaya açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN