Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öğrenciler hayallerindeki kuklayı yaptı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı ortaokul ve lise öğrencileri "Hayallerimle Oynuyorum" adlı yarışmada kuklalarını yarıştırdı

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve UNESCO tarafından da desteklenen Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün bu yıl altıncısını düzenlediği 'Hayallerimle Oynuyorum, Kukla ve Oyuncak Tasarım' yarışması, Ankamall AVM'de gerçekleşti. Yarışmaya, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 15 merkez ve 9 ilçede 967 proje ilk aşamaya katıldı. Jüri üyelerinin çalışmaları sonucu toplam 152 proje finale kaldı.

"HAYALİMİ SOMUTLAŞTIRDIM"
Kukla yarışmasına katılan Zübeyde Hanım Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğrencisi Cansel Zerey, koordinatör öğretmeniyle 'Şahmeran' kahramanını somutlaştırdı. Bu kahramanı çocuklara tanıtmayı amaçladığını söyleyen Zerey, "Çocukları bilindik karakterlerden daha çok bilmedikleri karakterlere yöneltmek için 'Şahmeran' kuklası yapmaya karar verdim. Aralık ayında başladığım projemi bitirmek, sergilemek ve çocuklara tanıtmak beni çok mutlu ediyor" dedi.

KÜLTÜREL DEĞERLER YAŞATILACAK
Türk Kültürüne ait destan, masal, hikaye, fıkra kahramanlarının oyuncak ve kuklaların yapılarak yeni nesillere kültürün tanıtılması amaçlanan yarışmada 152 proje sergilendi. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullah Togay, "Bu projede hareket noktamız, kendi kültürel değerlerimizin çocuklara aktarılması, tanıtılması, yaşatılması, çocuklarımızdaki tasarım düşüncesi ve yaratıcılığın geliştirilmesi. Bugüne kadar epey yol aldık" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öğrenciler hayallerindeki kuklayı yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN