Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Okulda her alan değerlendiriliyor

İl Genel Meclisi Ortaokulu hem fiziki yapısı hem de verdiği eğitimle adından söz ettiriyor. Okuldaki tüm alanlarda çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor

Giriş Tarihi: 18.4.2013
Ankara'da görmeye alışık olduğumuz eğitim kurumlarından çok farklı İl Genel Meclisi Ortaokulu… Ön cepheden 4 katlı görünse de okul tam 9 katlı… Fiziki yapısıyla Başkent'teki diğer okulların hiçbirine benzemeyen okul, hem verdiği akademik eğitimdeki başarısıyla hem de öğrencilerin sosyal-kültürel etkinliklere katılımıyla hem de aldığı ödüllerle adından söz ettiriyor. Okulda velilere yönelik çeşitli kurslar düzenleniyor.

SOSYALLE ŞİYORL AR

Okul binası 9 katlı olduğu için öğrencilerin müzik, resim, drama ve sporla uğraşacağı birçok alan bulunuyor. Beden eğitimi öğretmeni seçtiği gönüllü öğrencilere müzik eşliğinde hemen hemen her gün fitness ve step yaptırıyor. Resim atölyesinde yetenekli öğrenciler en güzel eserlerine imza atıyor. Yıl sonunda düzenlenecek tiyatro gösterileri için provalar yapılıyor. Öğrenciler ders dışı zamanlarda stres atarak, sosyalleşiyor. Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in talimatıyla yapımına başlanan İl Genel Meclisi Ortaokulu, 2001-2002 yılında eğitim-öğretime başladı. Çankaya Dikmen'deki binanın temeli 1996'da Ahmet Haşim İlköğretim Okulu'na ek yapılması düşünülerek atıldı. Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in talimatıyla Ankara Valisi Erdoğan Şahinoğlu ve İl Genel Meclisi, okulun inşaatını üstlendi. Mimar Selma An'ın çizdiği, dönemin Ankara İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı olan Murat Bey Balta tarafından programa alınan okulun inşaatına 1998'de başlandı.

2001'de tamamlandı
İl Genel Meclisi bütçesiyle yapılan okul 2001'de tamamlandı. Bağımsız bir eğitim kurumu olarak açılan okul, 2001-2002 yılında İl Genel Meclisi İlköğretim Okulu adıyla eğitim-öğretime başladı. Şu an 1058 öğrencinin eğitim gördüğü okulda 39 derslik, 2 ana sınıfı, 1 fen bilgisi laboratuarı, 1 bilgi teknoloji sınıfı, 1 müzik odası, 1 resim odası, 2 teknoloji tasarım atölyesi, 1 serbest etkinlik odası, 2 özel eğitim odası, 2 rehberlik odası, 3 idare odası, çok amaçlı salon bulunuyor.

Sınıflar en fazla 30 kişiden oluşuyor
Fiziki anlamda sıkıntı yaşanmayan okulda öğrenciler kolej gibi bir ortamda eğitim görüyor. Her sınıfta ortalama 30 öğrenci ders başı yapıyor. Saat 08.50'de derse giren öğrenciler 14.10'da okuldan ayrılıyor. Ders dışı etkinliklere katılmak isteyen öğrenciler okuldan sonra etüd ve egzersizlere katılabiliyor. Konularda eksiklik duyan öğrencilere ise okuldaki 2 özel eğitim odasında bireysel destek veriliyor.

Beyaz bayrak aldılar
Hijyen konusunda kalitesinden söz ettiren okul, "beyaz bayrak" sahibi oldu. Eco-okul çalışmalarını yürüten eğitim kurumu, bu yönde öğrencilerine donanım kazandırıyor. Hem evdeki hem de okuldaki birçok atık malzemeyi değerlendiren öğrenciler, bunları yıl sonunda açılacak sergide görücüye çıkarmayı hedefliyor. Mavi kapak biriktiren öğrenciler aynı zamanda okulun yanında bulunan alana ağaç dikerek yeşillendiryor.

Matematik ödül getirdi
Akademik eğitimde başarılarıyla adından söz ettiren öğrenciler okula matematikte ödül getirdi. Arı Okulları'nın düzenlediği 5. Matematik Oyunları'na katılan 8. sınıf öğrencisi Alperen Özergin bronz madalya almaya hak kazandı. Okul her yıl Seviye Belirleme Sınavı'nda da yüzde 60'lık bir başarıya imza atıyor. Anadolu ve fen liselerine girmek isteyen öğrencilerin yüzde 60'ı hedefine ulaşıyor.

Sınıflar en fazla 30 kişiden oluşuyor
Fiziki anlamda sıkıntı yaşanmayan okulda öğrenciler kolej gibi bir ortamda eğitim görüyor. Her sınıfta ortalama 30 öğrenci ders başı yapıyor. Saat 08.50'de derse giren öğrenciler 14.10'da okuldan ayrılıyor. Ders dışı etkinliklere katılmak isteyen öğrenciler okuldan sonra etüd ve egzersizlere katılabiliyor. Konularda eksiklik duyan öğrencilere ise okuldaki 2 özel eğitim odasında bireysel destek veriliyor.

Fitness ve step zamanı
Öğrenciler her yıl tiyatro hazırlıyor, şiir olimpiyatlarına katılıyor. Satranç kulübünde eğitim alan öğrenciler, turnuvalarda başarılı olmak için ter döküyor. Beden eğitimi öğretmeni isteyen öğrencilere fitnes ve step öğretiyor. Müzik eşliğinde fitnes yapan öğrenciler, yıl sonunda etkinliklerde gösteri yapmaya hazırlanıyor.

Veliler eğitim alıyor
Öğrencilerin yanı sıra veliler de önemseniyor. Velilere yönelik bilgilendirici seminerlerin, toplantıların düzenlendiği okulda çeşitli kurslar açılıyor. Öğrencilerin okuldan ayrılmasının ardından isteyen velilere dönem dönem ahşap boyama, seramik, okuma-yazma, İngilizce eğitimler veriliyor. Bu kursları başarıyla bitiren veliler yıl sonunda sergi açarak, hünerlerini sergiliyor.

Öğretmenler Korosu

Okulda sadece öğrencilere yönelik etkinlikler düzenlenmiyor. Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün organize ettiği "Öğretmenler Korosu"nun koordinasyonu da bu okuldan yürütülüyor. Müziğe ilgi duyan öğretmenler koroya katılarak, provalar yapıyor. Yıl sonunda çeşitli etkinliklerde sahneye çıkan koro, seslendirdiği eserlenrle yeteneklerini konuşturuyor.

Yemekhane hizmeti

Tam gün eğitim sistemi uygulandığı için öğrenciler saat 14.10'da okuldan çıkıyor. Bu nedenle okulda öğlen öğrenci ve öğretmenler için yemek hizmeti sunuluyor. Sağlık Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi tarafından sürekli denetlenen yemekhaneden isteyen tüm öğrenciler faydalanabiliyor. Beslenmeye büyük önem veren okul geçen yıl öğrencilere bu konuda eğitim vererek, bilgilendirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Okulda her alan değerlendiriliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN