Türkiye'nin en iyi haber sitesi

9 bin konut risk altında

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, "Riskli alan olarak belirlenen 32 bin kişinin yaşadığı 6 bölgedeki 9 bin 77 konut, kentsel dönüşümle yenilenecek" dedi

Giriş Tarihi: 21.4.2013
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Ankara'da can ve mal kaybına yol açma riski taşıyan yaklaşık 32 bin kişinin yaşadığı 6 bölgedeki 9 bin 77 konutun kentsel dönüşüm kapsamında yenileneceğini bildirdi. Bayraktar, SABAH Ankara'ya yaptığı açıklamada, 16 Nisan 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun ile afet riski altındaki alanlar ve bu alanlar dışındaki riskli yapıların bulunduğu arsa ve arazilerde, iyileştirme, tasfiye ve yenileme yaparak sağlıklı ve güvenli yaşama çevrelerinin oluşturulmasının amaçlandığını belirtti.

BELEDİYELERE GÖREV

Kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte zemin yapısı ve üzerindeki yapılaşma sebebiyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıyan alanların belirlenmesi için çalışma başlattığını kaydeden Bakan Bayraktar, bu çalışmalar sonucu 6 ayrı "riskli alan" saptandığını bildirdi. Bayraktar, Bakanlar Kurulu'nca da riskli alan ilan edilen 32 bin kişinin yaşadığı 9 bin 77 konutla ilgili işlemlerde Bakanlığının yanı sıra Büyükşehir ve Elmadağ Belediyesi'nin görevlendirildiğini söyledi.

Endişe edilen alanlar
Bayraktar 'ın verdiği bilgiye göre, Başkent'teki can ve mal kaybına yol açmasından endişe edilen riskli alanlar şunlar:
Altındağ: Atıfbey, Hıdırlıktepe ve İstemetpaşa Mahalleleri sınırlarında yer alan yaklaşık 105 hektarlık alan. 22 bin 680 kişinin yaşadığı 6 bin 289 yapıya ilişkin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı geçici olarak görevlendirildi.
Çankaya : İlker, Metin Akkuş ve Yukarı Dikmen Mahalleleri sınırlarında yer alan yaklaşık 189.5 hektarlık alan. 2 bin 40 nüfusun barındığı 510 yapıya ilişkin yetki Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na verildi.
Çankaya : Akpınar Mahallesi sınırlarında yer alan yaklaşık 1.07 hektarlık alan. Ön çalışmaları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca sürdürülen bölgede 308 nüfusun barındığı 7 yapı bulunuyor.
Çankaya : Namık Kemal Mahallesi sınırlarında yer alan yaklaşık 11.8 hektarlık alan. Bu bölgedeki riskli konut sayısı ve nüfusun belirlenmesine ilişkin çalışmalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca sürdürülüyor.
Mamak : Araplar, Derbent, Köstence ve Dostlar Mahalleleri sınırlarında yer alan yaklaşık 168 hektarlık alan. 4 bin 200 kişinin yaşadığı bin 61 yapıya ilişkin Ankara Büyükşehir Belediyesi görevlendirildi.
Elmadağ: Yenice, Yenidoğan ve Yenipınar Mahalleleri sınırlarında yer alan yaklaşık 52 hektarlık alan. Elmadağ Belediye Başkanlığı'nın geçici olarak görevlendirildiği alanda 2 bin 500 nüfusun barındığı 633 yapı bulunuyor. Bu alanlar dışında, lisanslı kuruluşlarca bugüne kadar yapılan tetkiklerde 577 yapının can ve mal kaybına yol açma riski taşıdığı belirlendi.

BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
9 bin konut risk altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN