Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kazlar teşvik bekliyor

Ankara Üniversitesi'nden Metin Türkoğlu, üretimi son 10 yılda azalan kaz üretimi için teşvik beklediklerini açıkladı

Lezzeti ve değerli tüyleriyle dünyada ciddi bir piyasaya sahip kazlar, tavuk etine alternatif olmak için teşvik bekliyor. Türkiye'de kuş gribi hastalığının ortaya çıkmasıyla sayıları 1 milyon 250 binden, 700 bin adete gerileyen kazların fiyatları ise dudak uçuklatıyor. 3 kilogram ağırlığa sahip bir kazın fiyatı normal koşullarda 40-60 TL arasında olması gerekirken, piyasada artık 140-150 TL'ye zor bulunuyor.

700 BİNE GERİLEDİ

Türkiye'de kaz sayısının son 10 yılda ciddi oranda azalmasıyla harekete geçen Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zooteknik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mesut Türkoğlu, "Ülkemizde başta Kars, Ardahan, Muş, Van, Yozgat, Samsun, Bolu ve Afyon gibi illerimizde yetiştirilen kazların sayısı son 10 yılda 1 milyon 250 bin adetten 700 bine kadar geriledi. Kaz eti tutkunları ise bu eti bulmakta güçlüklerle karşılaşmaya başladı" dedi.

'MACARİSTANLA ÖN ANLAŞMA'
9-12 Nisan günleri arasında Macaristan'a giden Prof Dr. Mesut Türkoğlu, "Macaristan'la ön anlaşma sağlandı. Önümüzdeki 3-5 yıl içerisinde yıllık kaz üretimimize 100-200 bin katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Teşvikle kazlar hayatımızda yer edinecek. Fiyatlardı da inecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kazlar teşvik bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN