Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyanın en zengin ülkesi

Kişi başına düşen milli gelir dikkate alındığında dünyanın en zengin ülkesi olan Katar, aynı zamanda en hızlı gelişen ülkelerden biri haline geldi

Ankara Alışveriş Festivali (Shopping Fest) Dünya Odalar Federasyonu'nun (WCF) düzenlediği Dünya Odalar Arası Proje Yarışması'nda 65 aday arasından ilk 4'ün içerisinde yer alarak finale çıktı. Final sunumu da Katar'ın başkenti Doha'da gerçekleştirildi. ATO'nun toplam 180 meclis üyesinin neredeyse tamamı hem final sunumunu izlemek hem de olası bir şampiyonluğa tanıklık etmek için Doha'ya gitti. Ziyaretin ilk günü gerçekleşen sunumun ardından heyecanlı bir bekleyiş başladı.

GÖKDELENLER ŞEHRİ

Yarışmada Ankara Ticaret Odası'nın şampiyon olacağına kesin gözüyle bakılıyordu. Hatta değişik ülkelerden gelen temsilciler, Türk heyetini ödül açıklanmadan daha iki gün öncesinden tebrik ediyordu. ATO heyeti seyahatin ilk gününü Doha'da şehir turu yaparak geçirdi. ABD'nin Manhattan kenti ile Çin'in liman şehri Shangay'ı anımsatan görkemli gökdelenler Türk heyetine adeta dudak uçuklattı. Ancak gökdelenlerin yüzde 90'ının boş olması, sokakların ise neredeyse ıssız sayılacak kadar kalabalıktan yoksun kalması Doha'nın cazibesini azalttı.

DÜNYANIN EN ZENGİNLERİ

Katar Emirliği'nin nüfusu 2 milyon civarında. Ancak nüfusun yalnızca 250 binini Katarlılar oluşturuyor. 1971 yılında bağımsızlığını ilan eden Katar'da, önceleri balıkçılık ve inci çıkararak geçim sağlanıyordu. Ancak ülkede petrolün çıkmasıyla birlikte son yıllarda artan petrol fiyatları ve sahip olduğu doğalgaz rezervleri sayesinde Katar kişi başına düşen gelir oranlarına göre dünyanın en zengin ülkesi haline geldi.

2022'YE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

Katar'ın gelişen ekonomisine paralel olarak ülkenin tanıtımına da önem veren Katar Emiri, büyük bir başarı sağlayarak 2022 yılındaki FİFA Dünya Kupası Şampiyonası'nın burada düzenlenmesi kararını aldırttı. Şampiyonaya neredeyse 10 yıllık bir süre olmasına rağmen ülkede harıl harıl bir çalışma var. Bir taraftan stadyum inşaatları sürerken diğer taraftan da gelecek olan sporcu ve taraftarların konaklayacağı otellerin inşaatı neredeyse tamamlandı.

Kadın nüfusu çok az
Ülkedeki en ilginç durumlardan biri ise ortalama 3 kadına bir erkeğin düşmesi. Cinsiyet oranının bu kadar dengesiz olduğu başka hiçbir ülke yok. Bu nedenle Katar erkeklerinin büyük çoğunluğu komşu ülkelerden evlenmek durumunda kalıyor. Hareketli gece hayatı nedeniyle Katar birçok dünya starının uğrak yeri. Uçsuz bucaksız çöllerinde kamp yapılabilen ülkede şubat ayında bile denize girmek mümkün. Katar, alışveriş merkezleriyle de dikkat çekiyor.

Su yerine petrol çıkıyor
Katar'da petrol çıkarılmasının dışında neredeyse hiçbir üretim yapılmıyor. Tüm tüketim malzemeleri ithal ediliyor. Ülkede 1'i karada 6'sı açık denizde olmak üzere toplam 7 adet doğalgaz üretim tesisi var. Ülkenin körfeze bakan kısmında Ras Laffan denen bir endüstri şehri kurulu. Toplam 250 bin Katar Arap'ı genelde üst düzey yönetici olarak çalışıyor.

İşçiler yabancı
Ülkenin demografik yapısı göçmenlik sistemine dayalı. Ülkede yabancı ülkelerden yaklaşık 1.5 milyona yakın işçi çalışıyor. Genellikle Filipinler, Nepal, Hindistan gibi ülkelerden gelenler, inşaat, sağlık, hizmet, enerji sektörlerinde grev yapıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın en zengin ülkesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN