Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ulus büyüleyecek

Giriş Tarihi: 29.4.2013

İlk yerleşim yerlerinden biri olan Ulus ve çevresi, Büyükşehir Belediyesi'nin Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesi sayesinde büyüleyici bir güzelliğe kavuşacak

Başkent'in simge merkezi olmaya hazırlanan Ulus ve çevresi Büyükşehir Belediyesi'nin Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesi ile çehre değiştiriyor. Altındağ'da Ulus, Ankara Kalesi, Aydınlıkevler ve Örnek mahallelerine komşu 1 milyon metrekarelik alanda uygulanacak Kentsel Dönüşüm Projesi, Orhangazi, Yıldırım Beyazıt, Atıfbey, Fatih, Çandarlı, Öncüler, Yavuz Selim ve Hacı Bayram mahallelerini içine alan bölgeyi kapsıyor.

GÜN YÜZÜNE ÇIKARILIYOR

Büyükşehir Belediyesi, Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesi'yle Başkent'in tarihi dokusunu ortaya çıkarıyor. Toplamda 1 milyon metrekarelik alana uygulanan dev projeyle Ulus ve çevresi hem çarpık yapılaşmadan kurtulacak hem de Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarına kadar tarih boyunca Ankara'nın kent merkezi olmuş ve tarihi ile özdeşleşmiş Ulus ve çevresinin yıllar içinde tamamen değişen sosyal ve kültürel dokusu yeniden gün yüzüne çıkarılacak.

131 TESİS YIKILDI

Proje kapsamında yer alan tünel güzergahı üzerinde 90 adet bağımsız bölüm, 50 adet tapulu gecekondu, 105 adet kaçak yapı ve 230 adet tapu tahsis belgeli toplam 475 adet tesis bulunuyor. Büyükşehir Belediyesi'nin bölgeyi eski cazibesine kavuşturacak projesinin, burada yaşayan vatandaşlardan tam destek görmesiyle, hak sahipleriyle sözleşmeler imzalandı ve boşaltılan tesislerden 131 adedinin yıkımı gerçekleşti.

TÜM KABLOLAR YER ALTINA ALINACAK
Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı çalışması kapsamında, Hacı Bayram- ı Veli Camii çevresindeki 7 sokakta, 77 konut ve 76 dükkan aslına uygun olarak yeniden düzenleniyor. Bu çalışmalarla eş zamanlı olarak Ankara Kalesi ve çevresinin alt yapı sorununa da el atan Büyükşehir Belediyesi, yağmur suyu, içme ve kullanma suyu ile pis su hatlarını döşeyerek, bölgede çirkin görüntüye neden olan tüm kabloları yer altına alıyor. Kale içerisindeki trafik sorununun çözümü için yapılan yeni düzenlemenin yanı sıra 30 metre uzunluğundaki demir Siren Kulesi de belediye ekiplerince kaldırıldı. Bölgenin farklı bir görünüme kavuşturularak cazibe merkezi haline getirileceğine dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "İnanç, ilim, tarih ve ferman müzeleri yapılacak. Ayrıca tarihi Ankara evleri restore edilerek gün ışığına çıkarılırken, yapılacak olan sosyal donatı ve rekreasyon alanlarıyla Başkent'te yeni bir merkez daha ortaya çıkmış olacak" dedi. Gökçek, Kentsel Dönüşüm Projesi ve gerçekleştirilecek diğer yatırımlar sayesinde bölgenin turizm açısından da ilgi odağı haline geleceği bilgisini verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ulus büyüleyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN