Emniyet'in Picasso'su

Giriş Tarihi: 2.5.2013

Polis memuru Atilla Şimşek usta ressamlardan övgü alıyor. Meslektaşları Şimşek'i "Emniyet'in Picasso"su olarak anıyor

Çankaya İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memuru Atilla Şimşek, 11 yaşından bu yana resim yapıyor. Dünyaca ünlü ressamların resimlerini kopyalayarak başlayan ve bu yolda ciddi bir mesafe alan Şimşek, ressam Yaşar Çallı'yla tanıştıktan sonra fırçasına daha sıkı sarılmış. Usta ressamlar Yaşar Çallı ve Halil Akkurt'un övgüsünü kazanan Şimşek, işinden arta kalan zamanlarını tamamıyla resme ayırıyor. Atölyesi olmadığı için evinde sokak kapısının arkasında kalan küçük bölümde çalışan Şimşek, meslektaşları arasında isteyenlere gönüllü resim dersleri veriyor.

BABASI DESTEKLEDİ

Nevşehir'de ilkokuldayken ilk kez bir resim sergisine gittiğini söyleyen Şimşek, "Orada bir ressam vardı. Resimleri ilgiyle incelediğimi görünce 'seviyor musun' diye sordu. Sevdiğimi söyleyince de tuvali, yağlı boyayı, fırçaları anlattı. Babama bundan bahsettim. Hemen gidip malzeme almış. Resim yapma serüvenim böyle başladı" dedi.

Hasan Rıza'ya hayran
Komiser olan babasının verdiği destekle kısa sürede kendini geliştiren Şimşek, göreve başladıktan sonra da resim yapmaya devam etti. Balkan Savaşı'nda şehit düşen ressam Hasan Rıza'nın fetih konulu tablolarını ve Osman Hamdi'nin Silah Taciri adlı tablosunu kendi fırçasıyla yeniden tuvale aktaran Şimşek, ressam Halil Akkurt'un da bir portresini yapmış. Resmin insandaki sevgi ve hoşgörü duygularını artırdığını, resmi sevmenin insanı da sevmek anlamına geldiğini ifade eden Şimşek, fırsat buldukça Resim ve Heykel Müzesi'ne giderek oradaki ünlü eserleri inceliyor.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Emniyet'in Picasso'su
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN