Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kızlar sokakta kalacak

Gazi Üniversitesi Kız Öğrenci Misafirhanesi'nde kalan 240 öğrencinin 1 Temmuz'a kadar yurdu boşaltması istendi. Öğrenciler duruma isyan etti

Yeni bina inşaatı için TOKİ ile anlaşması bulunan Gazi Üniversitesi, Konya Yolu üzerinde yer alan Kız Öğrenci Misafirhanesi'ni boşaltıyor. Enstitülerde çalışan personelini 500 günlüğüne yurda taşıyacak olan üniversite, 240 kız öğrencinin yurdu 1 Temmuz'a kadar boşaltmasını istedi. Gazi Eğitim Kooperatifi'ne ait yurtta konaklayan öğrenciler ise kendilerine yer gösterilmediği için çaresiz kaldı.

"MECBUR KALDIK"
Gazi Üniversitesi Kız Öğrenci Misafirhanesi'nin bulunduğu bölgeye TOKİ ile anlaşmalı olarak 30 bin metrekare yeni hizmet binası yaptıracak olan Gazi Üniversitesi, 240 öğrencinin konakladığı yurdun 1 Temmuz 2013'e kadar boşaltılmasını istedi. Gazi Üniversitesi Genel Sekreteri Savaş Bayındır, binanın Gazi Eğitim Kooperatifi'ne kiralandığını belirterek, "Oradaki kendimize ait binamızı başka bir yerimiz olmadığı için kullanmak zorunda kaldık. Mecbur kaldığımız için idare olarak kooperatifle olan sözleşmemizi tek taraflı sonlandırma hakkımız var" dedi.

"YILDA 9.9 MİLYON ZARAR"
2007 yılında Başbakanlık tarafından yayınlanan genelgede üniversitelerin enstitüler için bina kiralayamadığını hatırlatan Genel Sekreter Bayındır, "Kendi binamız dururken başka bir bina kiralayıp öğrencileri oraya göndermemiz mümkün değil. Bu nedenle orayı mecburen boşaltmak zorundayız. TOKİ ile 99 milyon TL'lik anlaşmamız var ve oradaki inşaata başlamadığımız her yıl yüzde 10 zarara uğruyoruz. Ancak kooperatif başka bir bina kiralayarak öğrencileri oraya alabilir. Çünkü her öğrenciden aylık 850 TL para alınıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Kızlar sokakta kalacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN