Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Tiryaki'si olunur

Türkiye'de ilk kez Altındağ Belediyesi tarafından hayata geçirilen Köy Park Açık Hava Müzesi, 100 yıl öncesinin köy hayatını Başkentliler'e yaşatmaya hazırlanıyor

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki'nin basın mensuplarına tanıttığı Köy Park Açık Hava Müzesi, Türkiye'de bir ilki yaratıyor. Kent yaşamında, beton yapılar arasında vakit geçiren çocuklar düşünülerek inşasına başlanan projeyle Altındağ'a 100 yıl öncesinin köyü kazandırılacak. 400 dönümlük arazi üzerine kurulu alanda Türkiye'nin en büyük asma köprüsü, yel ve su değirmenlerinin yanı sıra ahırlar, tarlalar ve hayvanlar yer alacak.

DOĞAL BİR YAŞAM BAŞLIYOR

Geçen yıl Altındağ Beşikkaya Mahallesi'nde yapımına başlanan ve yıl sonuna kadar tamamlanması planlanan Köy Park Açık Hava Müzesi, Ankara'ya bambaşka bir hava katacak. Basın mensuplarına tanıtım için düzenlenen geziye atıyla gelerek sürpriz yapan Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, 400 dönümlük alan üzerine kurulu projenin amacının unutulmaya yüz tutan doğal hayatı Altındağ'da yaşatmaya devam etmek olduğuna dikkat çekti.

"OTOMOBİL GİREMEYECEK"
Asma köprüsü, yel değirmeni, su değirmeni, köy kahvesi, köy camisi, 100 yıllık tarihi evleri, ahırları, tarlaları, ekinleri ve hayvanlarıyla ziyaretçilerini zamanda yolculuğa çıkarmaya hazırlanan Köy Park'ı tanıtan Başkan Tiryaki, "Her evin içinde koyun, kuzu, keçi, at ve evcil hayvanlar olacak. Ormanlık alanın içinde yer alan projeye özel Bolu Tomruk evleri geliyor. Burada tamamen bir köy hayatı olacak. Otomobil ve mekanik araçlar buraya giremeyecek" dedi.

Türkiye'nin en uzunu
Üniversitelerarası düzenlenen proje yarışmasından esinlenerek inşasına başlanan Köy Park, Türkiye'nin en uzun asma köprüsüne de ev sahipliği yapıyor. Köprü 650 metre uzunluk ve 65 metre yüksekliğiyle bir ilk olma özelliği taşıyor. Basın mensuplarına arazi araçlarıyla alanı gezdiren Başkan Tiryaki, proje bitiminde Ankaralılar'ın Köy Park'a gelerek atlara binebileceklerini ve buğdayın değirmende nasıl un haline getirildiğini görebileceklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Tiryaki'si olunur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN