Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Virüs göçle yayılıyor

Yapılan araştırmalar Hepatit B virüsüne göç alan bölgelerde yaygın, sosyoekonomik durumu yüksek yerlerde ise daha az rastlandığını ortaya koyuyor

Giriş Tarihi: 4.5.2013
Sirozdan karaciğer kanserine kadar birçok hastalığa neden olan Hepatit B ve Hepatit C virüsü, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinden göç alan Ankara'nın ilçelerinde oldukça sık görülüyor. Başkent'in artık kozmopolit bir şehir olduğunu dile getiren Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Balık, yapılan araştırmalarda Doğu bölgelerinde her 10 kişiden birinin Hepatit B virüsü taşıdığını ve bu nedenle Ankara'nın doğudan göç alan yerlerinde bu virüsün yaygın olarak görüldüğünü söyledi.

AŞILAMA ORANI DÜŞÜK

Ankara'da bölgesel farklılıklar gözlendiğini anlatan Prof. Dr. Balık, "Göç alan bölgelerde hastalığın taşıyıcılık oranlarını yüzde 4, daha az göç alan yerlerde ve sosyo- ekonomik durumun yüksek olan yerlerde bu oran yüzde 2 olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca doğu bölgelerinden göç alan yerlerde aşılama oranının oldukça düşük olduğu görülüyor" dedi.

KISIRLIK KORKUSU

Batı bölgelerde virüse daha az rastlanılmasının en önemli nedenlerinden birinin aşılama olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Balık, "Hepatit B aşısının yeni doğanlara ücretsiz bir şekilde yapılması virüsün daha az görülmesinde oldukça etkili bir faktör. Artık 15 yaş popülasyonda hastalık neredeyse hiç görülmüyor. Ancak Güneydoğu ve Doğu bölgelerinde en büyük sorun aşılamada yaşanıyor. Maalesef o bölgedeki insanların birçoğu aşı yaptırmaktan kaçıyor. Kimileri batıl inancın etkisinde kalırken kimileri de aşının kısırlık yaptığı gibi yanlış düşünceler nedeniyle çocuklarına aşı yaptırmıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Virüs göçle yayılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN