Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Hıdırellez bereket ve iyilik getirecek'

Giriş Tarihi: 5.5.2013
"DERDİM aşağı, kendim yukarı", "60-70 dertler çıkmış gitmiş" manileriyle geleneksel etkinliklerle dertlerden kurtulmak, şifa bulmak ve kısmetine kavuşmak isteyenlerin sabırsızlıkla beklediği Hıdırellez, yarın kutlanacak. Hıdırellez, yıllardır kasvetli kıştan yaza geçilmesini, tabiatın canlanmasını, dileklerin tutulmasını ve Hazreti Hızır ile İlyas'ın buluşmasını simgeliyor.

YAZ KAPISI AÇILIYOR

Balkanlar'dan Ortadoğu'ya pek çok ülkenin ortak figürlerinden Hızır, hastalara, muhtaçlara yardım eden, yolda kalanlara yol gösteren bereketin iyiliğin timsali bir ermiş olarak yalnızca İslamiyet'te değil Saint George adıyla Hristiyan dünyasında da tanınıyor. Ölümsüzlüğün peşine düşen ve karada bereketin, canlılığın sembolü olan Hızır'ın, denizlerdeki bereketi temsil eden İlyas ile her yıl buluşması, yaz kapısının açılması "Hıdırellez" olarak kutlanıyor.

ORTAK İNANÇ
Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Evrim Ölçer Uzunel, Hıdırellezin, neredeyse bütün kuzey ülkelerinde ortak bir inanç ve kültür olduğunu söyledi. Uzunel, Hızır'a inanmayanın olmadığını, halkın Hıdırellez'i de hala heyecanla beklediğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hıdırellez bereket ve iyilik getirecek'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN