Kendimi güvende hissediyorum

Giriş Tarihi: 5.5.2013

Slovakya Büyükelçisi Milan Zachar'ın eşi Lucia Zachar, Ankara'da en çok kendini güvende hissetmeyi ve sokakta rahat yürüyebilmeyi sevdiğini belirtiyor

O, 2002-2006 yılları arasında İstanbul'da yaşamış, Türkiye'nin pek çok şehrini görme fırsatı yakalamış bir sefire. Profesyonel dansçı olduğu için de bugüne kadar işi gereği pek çok ülke ve başkenti görmüş. Ankara'ya gelince… Eşinin görevi nedeniyle Kenya'da bulundukları dönem, görev yerini seçme gibi bir şansları olduğu için Türkiye'yi tercih etmişler ve tabii ki Ankara'yı…

BURAYI ÖZLEYECEĞİM

Slovakya Büyükelçisi Milan Zachar'ın eşi Lucia Zachar 1 yıldır Ankara'da olduklarını ancak Türkiye'yi daha önceden bildiklerini tebessümle anlatıyor. Kendileri için bu ülkenin çok özel ve neredeyse vazgeçilmez olduğunu Sefire Zachar'ın şu sözüyle anlıyorum: "Ayrılmak zorunda kaldığımız zaman burayı özleyeceğimi biliyorum, yaşam çok konforlu, burada yaşayabilirim."

TAM BİR BAŞKENT
Ankara'ya ilişkin düşüncelerini sorduğumda aldığım yanıt ise "değişim"den yana oluyor. Yıllar önceki Başkent ile şimdiki arasında büyük bir fark olduğunu dile getiren Zachar, "Ankara, tam bir başkent olmuş" diyor ve de ekliyor: "Bu kentte en sevdiğim şey, kendimi güvende hissetmek ve rahatça sokakta yürüyebilmek."

ANKARA, SAKİN VE SESSİZ BİR ŞEHİR
İki şehri de bilen biri olarak İstanbul ve Ankara'yı nasıl karşılaştırırsınız?
İstanbul çok eski ve daha kozmopolit bir şehir. Ankara ise tam bir başkent. 2002'de gördüğüm Ankara ile şimdiki arasında çok fark var, gelişmiş olduğunu görüyorum.
Nelerin değiştiğini fark ettiniz?
Öncesine göre çok daha geniş ve uluslararası bir şehir olduğunu düşünüyorum. Yeni binalar var, şehir çok büyümüş. Geçmişte buranın başkent olduğunu pek hissetmemiştim ama şu anda tam bir başkent. Geçmişte İstanbul'da yaşamayı düşünürdüm ama şu an kesinlikle fikrim Ankara'dan yana. Burası daha az kalabalık, sessiz, sakin…

TÜMÜYLE YERLE ŞEBİLİRİM
Farklı ülkeler gördünüz, Türkiye'yi nasıl buluyorsunuz?

Afrika'da, Kenya'da ve Slovakya'da yaşadım. Afrika çok egzotik, Slovakya benim evim. Türkiye ise hem egzotik hem de gelişmiş modern bir ülke. Kenya ile karşılaştırdığım zaman burası çok daha güvenli.
Gelecekte buraya yerleşmeyi düşünür müsünüz?
Ayrılmak zorunda kaldığımız zaman burayı özleyeceğimi biliyorum, yaşam çok konforlu, burada yaşayabilirim.
Türkiye'de hangi şehirleri gördünüz?
İstanbul,İzmir, Bodrum, Safranbolu, Bartın, Erzincan, Trabzon, Sivas. Eşim doğayı ve köpekleri çok seviyor, Kangal köpeklerini görmek için oraya gitmiştik. Güneydoğu tarafında bulunmadık ama merak ediyoruz.
Ankara'da gezdiğiniz ilçeler?
Civarını çok iyi bilmiyorum. Çocuklar olduğu için genelde hava güzelse parkları değilse de alışveriş merkezlerini tercih ediyoruz. Bir misafirimiz geldiği zaman da Beypazarı'na götürüyoruz. Ulus, Kızılay'ı da biliyorum ama Keçiören çok güzel. Doğayı çok güzel korumuşlar ve çevre orada çok temiz. Turistik yerlerdense normal yaşamın sürdüğü yerleri görmeyi tercih ederim.

DOĞAL GÜZELİK AZ
Bu kentte en sevdiğiniz şey nedir?

En sevdiğim şey saat kaç olursa olsun sokakta yürüyebilmek, dolmuşa, otobüse, taksiye binebilmek. Kendimi güvende hissetmeyi çok seviyorum. Misafirperverlik anlamında insanlar gerçekten çok yakın ve bu her yerde geçerli bir durum. Slovakya'da da insanlar aynı şekilde ama Ankara'da daha da belirgin.
Peki, beğenmediğiniz yönü nedir?
Yapılı parklardan ziyade, doğal havası, orman tarzı bir yer yok. Bina anlamında ilerlemiş ama doğal güzellik yok. Bunun dışında beğenmediğim bir şey yok.

İŞKEMBE ÇORBASI VE GÜVEÇ YAPIYORUM
Mutfakla aranız nasıl?
Yemek yapmayı çok seviyorum eşim de çok seviyor ve birlikte yemek yapmak bizim hobimiz.
Türk lezzetleri hakkındaki düşünceleriniz?
Burada olmayı sevmemizin nedenlerinden biri de yemekler. Çok güzel tatlar var. Kozu, koyun eti yemeği çok seviyoruz. Slovakya'da genelde domuz eti yiyoruz ama sizin burada et olayı harika. Neredeyse Slovakya yemeklerini özlemiyoruz. Servis etme stiliniz de çok hoş. Mezeler çok ilginç.
Yaptığınız Türk yemeği var mı?
İşkembeçorbası, kuzu güveç, kuzu pirzola, köfte, lahana dolması yapabiliyorum ama çok vakit alıyor. Biz de sizin gibi her akşam ev yemeği yapma geleneği yok.

TÜRKİYE'Yİ YURT DIŞINDAKİLERE TAVSİYE EDERİM
Profesyonel dansçı olarak Türk danslarını nasıl buluyorsunuz?
Düğünlerde genellikle erkekleri halay çekerken görüyorum. Kanada'da bir festivalde Türk dans gruplarıyla kıyafetlerimizi değiştirmiştik. Çubuk'taki festivalde Türk dans gruplarını görmüştüm ama deneme fırsatım olmadı. Türk müziği dinliyor musunuz?
Tarkan'ı biliyorum. Avrupa'da çok popüler. Türk müziği geleneksel müzik aletleri kullanıldığı için dinlemeyi seviyorum.

DÜĞÜNDE PARA VERİRİZ

Slovakya geleneklerini anlatır mısınız? Mesela düğün seremoniniz nasıldır?
12 den önce gelinlik giyiyoruz daha sonra değiştirip geleneksel kıyafetleri giyiyoruz. Ortada dans ediyoruz ve bir oyunumuz var, misafirler gelinin elbise ve aksesuarlarından bir parça alır, damat ise onu geri almak için para öder. Siz altın veriyorsunuz biz para hediye ediyoruz.

TARİHİ MİRAS BÜYÜLÜYOR

Türkler Slovakya'ya neden gitmeli?
Doğası çok güzel ve spor yapabilecek çok fazla branş var. İsteyenler dağ yürüyüşü yapabilir. arihi güzellikler de çok fazla.
Türkiye'yi başka bir ülkede anlatırsanız nelerinden söz edersiniz?
Doğası, tarihsel mirası anlamında kesinlikle tavsiye ederim. Her yer tarihsel dokuyla dolu ki… Bizans, Osmanlı'nın geçmişi açısından çok zengin. Kendi tarihimizle ilgili bazı şeylerin burada geçtiğini bilmiyordum. Buradaki tatil yerlerindeki hizmet çok güzel.

KAFALARI SARILI ERKEKLERİ GÖRÜNCE ÇOK ŞAŞIRMIŞTIM
Modayla aranız nasıl?
Ben daha geleneksel bir kadınım, takip ederim ama öyle "Son moda şeyler alacağım" diye de düşünmem, sevdiğim şeyleri giyinirim.
Türk kadınlarının moda ile ilişkisini nasıl buluyorsunuz?
Kadınlar genelde çok şık. Türbanlıların kıyafetleri çok renkli ve uyumlu. Güzellik salonları ve kuaförler çok fazla. Kadınlar çok bakımlı. İstanbul'da eskiden daha çok erkekler için mağazalar varken şimdi her şey kadınlara yönelik. Bu değişimin bir göstergesi.
Güzellik uygulamalarınız var mı? Özel sırlarınız?
Makyaj ve saç boyası dışında pek bir şey yapmıyorum. Kuaföre de çok gitmem. Burada plastik cerrahi inanılmaz gelişmiş. Yolda yürürken bile fark edilebiliyor. Kimsenin yüzü kırışık değil, kadınlar silikon kullanıyor. Slovakya'da sadece ünlüler yaptırır. Burada erkeklerin çoğu saç ektiriyor. Yolda kafaları bantlı, ellerinde şemsiye ile dolaşan erkekleri görünce dinsel bir uygulama zannettim meğer saç ektirmişler. Biz de kimse yapmaz bunu. Ama kuaförler çok iyi ve ucuz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kendimi güvende hissediyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN