Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bilişim polisi kontör avcılarını yakaladı

Bilişim ekipleri aradıkları kişilere kendilerini savcı ve polis olarak tanıtıp, para ve kontör isteyen ve bu şekilde kişileri dolandıran 42 kişiyi yakaladı

Ankara Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçlarıyla Mücadele Şubesi ekipleri son yıllarda vatandaşın korkulu rüyası haline gelen kontör şebekesine yönelik kapsamlı bir çalışma başlattı. Yaklaşık 6 ay boyunca izlenen şebekenin telefonla aradıkları kişilere kendilerine savcı ve polis süsü verdiği belirlendi. Siyasetçi, bürokrat, asker ve işadamlarının tuzağa düşürüldüğü öğrenildi.

YÜZ BİNLERCE TL'LİK VURGUN

Ankara merkezli çalışan bir şebekeyi tespit eden polis, teknik ve fiziki takip başlattı. Aylar süren takipte şebekenin kullandığı tüm yöntemler deşifre edildi. Kendi içinde örgütlenen şebekenin bazı elemanlarının savcı ve polis olarak tanımlandığı diğerlerinin de banka, PTT ve evlere gönderilen kurye olarak görevlendirildiği saptandı. Şebekenin yüz binlerce TL'lik vurgun yaptığı belirlendi.

ARKA FONDA TELSİZ SESİ
Benzer suçlardan sabıkası bulunan şebeke elemanlarının kişileri inandırmak için arka fonda telsiz sesini kullandıkları ve kendilerini polis, savcı olarak tanıtıp, "Terör örgütü hesabınızı ele geçirdi. Sizi kurtarmamız için paranızı vereceğimiz hesap numaralarına yatırın" dediği belirlendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilişim polisi kontör avcılarını yakaladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN