Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bizim işimiz hayata biraz renk katmak

Safiye Soyman-Faik Öztürk çifti ekrandaki şovlarıyla Türkiye'nin sevgisini kazanan iki isim... Öztürk ile albüm çalışmalarını, iş ve sanat hayatını konuştuk

Giriş Tarihi: 13.5.2013
Şov dünyasında adından söz ettiren Faik Öztürk, Türkiye'nin dört bir yanında programlara katılıyor. İşadamlığı titrini bir kenara bırakan Öztürk, ünlü şarkıcı Safiye Soyman'ın hayatına girmesinin ardından sahne dünyasında yaşadıklarını, neler yaptığını SABAH Ankara okuyucularıyla paylaştı. İşadamlığından Safiye Soyman'ın hayatınıza girmesiyle beraber şov dünyasına geçiş yaptınız. Bize bu yolculuğunuzdan bahseder misiniz?
*
Elazığ doğumluyum. Allah vergisi bir sesim ve kulağım var. Bir türküyü bir kez duymam söylemem için yeter. Bunu halkımızla paylaşmak istedim ve bir türkü albümü çıkardım. Bu albümü yaparken tüm maliyetini kendi cebimden karşıladım. Gelirini de polis ve asker şehitlerinin çocuklarına bağışladım.

İKİNCİ ALBÜM YOLDA
Başka albümünüz var mı?
* Önümüzdeki günlerde 25 türküden oluşan yeni albümüm çıkaracağım. Bunun da gelirini huzurevindeki yardıma muhtaç kadınlara bırakacağım. Çok özel bir çalışma yaptık, herkesin arabasında dinlemekten zevk alacağı bir albüm oldu.
Şov dünyasında da adından en çok söz ettiren ünlüler arasındasınız?
*
Aslında şov için özel bir çalışma yapmıyoruz. Gündelik yaşantımızı sahneye taşıyoruz. Bizim işimiz hayata renk katmak. Halkın içinden gelen bir kişi olarak insanlarla çok iyi iletişim kurabiliyor ve çok rahat güldürebiliyorum.
En çok tercih edilen sanatçı olmak nasıl bir duygu?
*
Yapılan birçok organizasyonda bizi istiyorlar. Hemen hemen Türkiye'nin her bölgesinden insanlar bizimle eğlenmek, özel günlerini bizimle güzelleştirmek istiyor. Mesela bir düğüne gittiğimizde düğün sahibi gibi hissediyorum kendimi. Son kişi gidene kadar sahne şovumuza devam ediyoruz. Özellikle konuklar gidip ev sahipleri kaldığında onlarla baş başa eğlenmek çok güzel oluyor. İşte asıl düğünün keyfi orada çıkıyor.
Halkın arasından çıkmış birisiniz, peki şimdi halka karışıyor musunuz?
* Dolmuşa binmeyi çok severim. Para veririm almazlar. 'Ağbi sen bir daha bizim arabamıza nerede bineceksin' diye söylenirler. Direksiyon başında şoförler cep telefonlarıyla hatıra fotoğrafı çektirir. Yine pazara gittiğimde aynı şey oluyor. Bizim insanımız sevdiği adamı böyle sever. Onlarla konuşmak, dertlerine ortak olmak, bir nebze de olsa gülmelerine aracılık etmenin keyfi ölçülemez.

BİZ ENGELLİ AİLESİYİZ
Sosyal sorumluluk projelerine destekleriniz olduğunu biliyoruz?
*
Bildiğiniz gibi biz bir engelli ailesiyiz. O nedenle engellilerin dertlerini, sorunlarını çok iyi biliyoruz. Allah devletimize zeval vermesin. Engelliler için birçok olanak tanıyor. Biz de elimizden geldiği, gücümüzün yettiği kadar engellilerle ilgili her türlü projeye katkı sağlıyoruz. Bu tür organizasyonlarda sazlarımızın parasını, harcamalarımızı cebimden karşılıyorum. Geçenlerde İstanbul'dayım. Bir kadın yolumu kesti. 'Faik bey sizinle konuşmak istiyorum' dedi. Kadın "Ben bir kurumun İngiltere temsilciyim. Aslında İngiltere'de yaşıyorum ancak annemin felç olması nedeniyle artık Türkiye'deyim. Geçenlerde annemin odasından gürültü geldi, koşarak yanına gittim. Annem yatağın içinde doğrulmaya çalışıyordu. 'Kızım bak televizyonda Faik çıktı' dedi. "Annemin hayatına kattığınız neşe için çok teşekkür ederim" dedi. Kadından adresini aldım ve annesini ziyarete gittim. Yaşanan duygu seli tarif edilemez ölçüdeydi.
Seçimde iyi çalıştık ama olmadı


Geçtiğimiz hafta yapılan Ankara Ticaret Odası seçimlerinde 8 yıldır meclis üyesi olduğunuz meslek komitesinde seçimleri kaybettiğiniz. Seçim sürecinden bahseder misiniz?
Ankara Ticaret Odası bildiğiniz gibi Türkiye'nin en büyük odalarından birisi. 8 senedir de ben meclis üyesiydim. Bizim komiteye dahil olan işletmeler bar, pavyon, sauna, masaj salonları, spor ayakkabıları, düğün salonları, organizasyon firmaları. Ben sektörün içinden biriyim. Bu mesleklerle ilgilenen kişilerin sorunlarını en iyi bilenlerden biri de benim.
Komite ne iş yapar?
Bu saydığımız mesleklerle ilgili sorunlara çözüm bulmak, anlaşmazlıklara yardım etmek, kurum ve kuruluşlarla iletişimi sağlamak işlerini yapar.
İki dönem komitede çalıştınız. Ancakseçimleri kaybettiniz, bunun nedeni nedir?
Bu seçimlerde çok iyi çalıştık. Son dakikaya kadar kazanacağımızdan emindik. Ancak Na-Ce kodları ve seçme seçilme işlerinde yapılan değişiklik sonucu birçok kişi seçimi kaybetti. Son dakika yapılan üyelikler, o konuyla ilgili şirketleri olmasa bile şirketten yetki alarak seçime girmeler -ki bu belgelere baktığınızda verilen yetkilerin seçim dönemini kapsadığını rahatlıkla görebilirsiniz. Mesela çok enteresandır benim bağlı olduğum komiteyi Gümrük müşavirleri kazandı.
Gümrük müşavirleri bu firmaların sorunlarına çözüm bulabilir mi peki?
Elbette hayır. Ben sektörün içinden biri olarak pavyonda bir şişe şampanyanın kaça patlatıldığını bilirim. Ya da pavyon ve genelevlerin sorunlarını bilir, gerekirse bunu Vali'yle rahatlıkla görüşürüm. Gündemde bu tür yerlerin taşınması veya kapatılması var. Birçok kişi ekmeğinden olacak. Size sorarım Gümrük müşaviri bu işlerden anlar mı?
Peki, sistem nasıl olmalı size göre?
Yeni sistemde birçok açıklık var. Asıl işi olmayan bir kişinin o meslekte seçme seçilme hakkı olmamalı. Na-Ce kodları ile ilgili sıkı bir çalışma yapılarak gerçek meslekleri tespit edilmeli ve ona göre gruplandırılmalı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bizim işimiz hayata biraz renk katmak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN