Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En özel çocuklar

Yenimahalle Ümit Kaplan Zihinsel Engelliler Okulu'nda eğitim gören öğrenciler, ders dışı zamanlarda atölyelerde el becerilerini geliştirip yeteneklerini ortaya çıkarıyor

Giriş Tarihi: 16.5.2013
Bu okulun öğrencileri çok özel… Onlar, yaşıtlarından çok farklı. Kimi doğuştan kimi sonradan 'engelli' oldu. Yenimahalle Ümit Kaplan Zihinsel Engelliler Okulu'na devam eden 320 öğrenci el becerileri, ortaya koydukları ürünlerle adlarından söz ettiriyor. Akademik eğitimin yanı sıra okulda oluşturulan atölyelerde birçok ürün ortaya çıkaran engelliler, imkan verildiğinde neler yapabileceklerini bir kez daha gösteriyor.

320 ÖĞRENCİ OKUYOR

Hafif zihinsel engelli öğrencilerin eğitim gördüğü okulda şu an 320 öğrenci eğitim görüyor. Akademik eğitimin ve atölye çalışmalarının yanı sıra öğrenciler sosyal-sportif- kültürel etkinliklere de katılıyor. Bowling, yüzme gibi yarışlara katılan engelliler aynı zamanda Ankara içinde gezilere giderek, yaşadıkları şehri yakından tanıma fırsatı buluyor.

İSMİ BİRÇOK KEZ DEĞİŞTİ
Açıldığı günden bu yana zihinsel engelli öğrencilere eğitim veren okulun ismi birçok kez değişti. Ümit Kaplan Zihinsel Engelliler Okulu, eğitim-öğretim faaliyetlerine 1 Mart 1988'de "Eğitilebilir Çocuklar İş Okulu" olarak Altındağ'da başladı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın 1993'te "Uyum Meslek Okulu", Ankara Valiliği'nin ise 1995'te "Başkent Meslek Okulu" olarak değiştirdiği okulun adı 1999'da "Başkent Mesleki Eğitim Merkezi" olarak yeniden düzenlendi.

ADI YAŞATILIYOR

Okul, 2003'te Milli Piyango Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen ve donatımı yapılan Yenimahalle'deki binaya taşındı. Okulun adı "Milli Piyango Başkent Mesleki Eğitim Merkezi" olarak kayıtlara geçti. 2004'te "Milli Piyango Başkent İş Okulu" olarak değiştirilen okula en son 23 Ekim 2011 Van depreminde şehit olan teknoloji tasarım öğretmeni Ümit Kaplan'ın adı verildi.

DIŞARIYA BASKI YAPIYORLAR
"Engelliler ne yapabilir ki" düşüncesini değiştiren öğrenciler, okulda oluşturulan "matbaa atölyesi"nde baskı yapıyor. Ostim Organize Sanayi Bölgesi'nden bir işletmenin desteğiyle okula kazandırılan makineyi kullanan öğrenciler kalem, parfüm şişesi, tişört, saat, hediyelik eşyaların üzerine istenilen baskıyı yapmanın keyfini yaşıyor. Çeşitli kurum ve kuruluşlardan sipariş alan gençler, daha çok iş bekliyor. Öğrenciler, kokusuyla evlere, işyerlerine renk katan çeşit çeşit mum üretiyor. Mumları birçok işlemden geçirerek yapan engelliler, bunları poşetleyip biriktiriyor. Aynı zamanda "Çiçek Atölyesi"nde de gençler birbirinden güzel çiçeklere hayat veriyor. 'Takı Atölyesi'nde ise rengarenk boncukları aksesuara dönüştüren öğrenciler, bunları dersliklerin duvarında sergiliyor.

AHŞABA HAYAT VERİYORLAR
Engelli öğrenciler, öğretmenleri eşliğinde birçok ahşaba da hayat veriyor. Mobilya Atölyesi'nde ahşaptan oyuncak, bebek beşiği, tabure, masa yapan öğrenciler birbirinden güzel ve kullanışlı ürünleri ortaya çıkarıyor. Başka bir atölyede öğrenciler seramik yaparak yeteneklerini keşfediyor. Gıda Atölyesi'nin öğrencileri ise her hafta kek, pasta, börek yapmayı öğreniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En özel çocuklar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN