Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ders çalışana ücretsiz banyo

Giriş Tarihi: 20.5.2013

Hacettepe Üniversitesi'ndeki kütüphanelerde sabaha kadar ders çalışan öğrenciler için banyo imkanı sunuldu

Göreve başladığı günden bu yana öğrenciler için birçok yeniliğe imza atan Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, rektör olur olmaz üniversite kampüsünde bulunan kütüphaneyi, öğrencilerin evi kadar rahat edeceği, soğuk kış günlerinde sıcak çayını ve çorbasını içebileceği, sabah derse giderken ise banyo yapabileceği bir alan haline getirdi.

DEVRİMLERİN REKTÖRÜ

Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğüne geldiği günden bu yana 1 TL'ye yemekten ücretsiz servis hizmetine kadar öğrenciler için devrim niteliğinde birçok yeniliğe imza atan Tuncer, sabaha kadar ders çalışan öğrenciler için kütüphaneye banyo yaptırdı. Üniversite kütüphanesinde ücretsiz çay ve çorba servisi de yapıldığını hatırlatan Tuncer, kütüphane ile ilgili projelerini çocukları sayesinde hayata geçirdiğini söyledi.

Zinde olmalılar
Hacetepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, öğrencilerin kütüphanede ders çalıştıktan sonra terlediklerini ve derse girerken zinde olmaları gerektiğini vurgulayarak, "Kütüphanede neden banyo olmasın' dedim ve hemen bir banyo yaptırdım. Çocuklar şimdi sabaha kadar ders çalıştıkları kütüphaneden banyosunu da yapıp tertemiz derse gidiyor. Bazı çocukların kaldığı evlerde bile her zaman duş alma olasılığı olmuyor" dedi.

Kanada'daki McGill Üniversitesi'nde uygulanıyor
Çocukları Mehmet ve Aslıhan'ın Kanada'da Montreal McGill Üniversitesi'nde okuduğunu hatırlatan Tuncer, onlarla yaşadığı kütüphane anısını ve Hacettepe'deki kütüphane projesinin hikayesini şöyle anlattı: "Soğuk bir kış günüydü. Çocuklarla telefonla konuşuyorduk. Üniversitenin kütüphanesinde ders çalıştıklarını söylediler. Ben 'Soğukta ne yapıyorsunuz orada?' diye sordum. Onlar 'Merak etme baba burada çay çorba veriyorlar bize. Üstelik 24 saat açık ve sıcak bir yer burası' dedi. Bunu duyunca içim çok rahatladı." Prof. Tuncer sözlerine şöyle devam etti: "Hacettepe'ye rektör olunca 'Neden benim üniversitemde öğrenciler güvenli ve sıcak bir ortamda ders çalışamasın' diye düşündüm ve Montreal McGill Üniversitesi'ndeki kütüphane sistemini Hacettepe'ye getirdim. Yani kütüphaneyi 24 saat açık tutma kararı aldım ve öğrencilere burada ders çalıştıkları süre içinde ücretsiz çay, çorba ikramları sağladım. Sonrasında düşündüm ki bu çocuklar kütüphanede sabahlıyor ve oradan derse gidiyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ders çalışana ücretsiz banyo
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN